Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, opera, kino, streamy

Uprostřed října je tu nový Týden s hudbou s těmi nejdůležitějšími informacemi o akcích ve vašem okolí doplněné o zahraniční streamy, program televize a živé operní přenosy v kinech.
Témata:Adam Skoumal Adam Viktora Alma Ansámbl Alžběta Poláčková Anastázie Tomečková Archaion Kallos Barbora Kabátková Barbora Řeřichová Bastien Stil Carlo Rizzi Česká filharmonie Česká televize Český filharmonický sbor Brno Chaazi Levicek Chris Newman Cimbálový orchestr Marka Baloga Daniel Raiskin David McVicar David Prachař Diversa Quartet Dny soudobé hudby Ensemble Philokallia Ensemble Terrible Eva Šušková Ewald Danel Expozice nové hudby Festival Silberbauerovo hudební Podyjí Gabriela Eibenová Garsington Opera Gautier Capuçon Ivan Klánský Ivan Šiller Ivan Ženatý Ivana Měsíčková Jan Kučera Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Březina Jiří Levíček Jiří Přibyl Jiří Rožeň John Caird Jozef Chabroň Konstantin Ilievsky Kukal Quartet Laurence Cummings Leonardo Pierdomenico Lucie Páchová Lukáš Klánský Lukáš Vondráček Marek Kozák Marian Lapšanský Markéta Pavlíková Maroš Potokár Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Milan Al-Ashhab Milan Paľa Miloš Bok Miroslav Sekera Moravská filharmonie Olomouc Národní divadlo NDR Sinfonieorchester OperaVision Patrik Kako Pavel Büchler Pavel Šporcl Peter Mazalán Petr Fiala Pierre Bleuse Podzimní festival duchovní hudby Olomouc Prague Philharmonia Prague Sounds Radana Přikrylová Robert Jindra Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Simone Lamsma Škampovo kvarteto Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Slovenský komorný orchester Snarky Puppy Štátna filharmónia Košice Štěpánka Pučálková Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK The Metropolitan Opera New York Thomas Michael Auner Tiburtina ensemble Tomáš Liška Veni ensemble Víkingur Ólafsson Zsolt Hamar
Kukal Quartet (foto Petra Hajská)
Kukal Quartet (foto Petra Hajská)

Praha

V pondělí 17. října od 19:30 hodin vystoupí se svým recitálem v Dvořákově síni Rudolfina prof. Ivan Klánský. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a Fryderika Chopina.

V pondělí 17. října od 19:30 hodin vystoupí Ensemble Terrible pod taktovkou Patrika Kako v sále Gabriel Loci (Holečkova 10, Praha 5) s programem Eroica > re:destructed s úryvkem Symfonie č. 3 Es dur Eroicy Ludwiga van Beethovena a skladbami tímto klenotem hudební historie inspirovanými z pera Patrika Kako, Richarda Grimma, Mariána Lejavy, Noemi Savkové, Kory Reeder a Petra Hory.

V úterý 18. října od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce zahraje Kukal Quartet smyčcové kvartety Erwina Schulhoffa, Ondřeje Kukala a Antonína Dvořáka.

V sále Novoměstské radnice se v úterý 18. října od 19:30 hodin představí Alma Ansámbl a klavírista Miroslav Sekera s díly Wolfganga Amadea Mozarta, Erwina Schulhoffa a Antonína Dvořáka.  

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK teto týden vystoupí ve středu 19. října a ve čtvrtek 20. října ve Smetanově síni Obecního domu vždy od 19:30 hodin s dirigentem Tomášem Braunerem. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 Edwarda Elgara (sólista Jiří Bárta) a výběr ze suit z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva.
Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu od 10:00 hodin.

Jiří Bárta (foto PKO Agency)
Jiří Bárta (foto PKO Agency)

Ve středu 19. října od 19:30 hodin v Experimentálním prostoru NoD pořádá PKF – Prague Philharmonia v rámci cyklu soudobé hudby koncert z děl Elliota Cartera a Johna Cage. Účinkují houslisté Michal Sedláček, Hana Dostálová Roušarová, violistka Dagmar Mašková, violoncellistka Judita Škodová, klarinetista Jindřich Pavliš, hobojista Jan Souček, klavírista Martin Fila a flétnisté Lenka Řeřichová a Jiří Ševčík.  

V rámci festivalu Archaion Kallos ve středu 19. října od 19:30 hodin v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské vystoupí Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou a mužský sbor Philokallia Ensemble. Na programu budou díla svaté Hildegardy von Bingen a byzantské sv. Kassie.

Čtvrtý koncert letošních Dnů soudobé hudby uvede ve čtvrtek 20. října od 19:00 hodin v evangelickém kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici duchovní díla Jaromíra Vogela, Vojtěcha Mojžíše, Ivo Bláhy, Kateřiny Horké, Jana Fily, Jana Bernátka a Karla Husy. Účinkují Pražští pěvci se sbormistrem Stanislavem Mistrem, varhaník Drahoslav Gric, harfenistky Pavla Vondráčková-Jahodová a Hedvika Mousa Bacha, Kvarteto Martinů, Anna Paulová (klarinet). Vstupné je dobrovolné.

Ve čtvrtek 20. října od 19:30 hodin v DOX+ vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Bastiena Stila v multižánrovém projektu. Nejdříve zazní Morana Jiřího a Chaazi Levíčkových (sólisté Chaazi Levíček – mezzosoprán, Jiří Levíček – klavír a Milan Paľa – housle), v druhé polovině se připojí uskupení Tomáš Liška & Invisible World.

Chaazi Levíček (foto Khalil Baalbaki)
Chaazi Levíček (foto Khalil Baalbaki)

V pátek 21. října od 19:00 hodin v evangelickém kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici v rámci pátého večer Dnů soudobé hudby zazní díla s varhanami Luboše Sluky, Davida Lukáše, Simonne Draper, Ivana Zelenky, Jana Vičara, Terezie Švarcové, Eduarda Douši, Ilji Hurníka a Lukáše Hurníka. Účinkují varhaníci Petr Hostinský, Nikola Zasman Eckertová, Pavel Černý, Josef Bernard Prokop a Ivana Michalovičová, sopranistka Helena Hozová, Beautyful Strings, hobojistka Magdalena Klárová, kytaristka Nikola Prokopová, trombonista Luboš Moťka, flétnistka Jana Jarkovská a trumpetista Jan Pohořalý.


Škampovo kvarteto vystoupí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce v sobotu 22. října v 10:30 hodin. Zazní Smyčcový kvartet č. 2 D dur Alexandra Borodina a společně s Lukášem Klánským Klavírní kvintet E dur, op. 15 Ericha Wolfganga Korngolda.

V neděli 23. října od 19:00 hodin v Národním divadle zazní koncert k poctě Bedřicha Smetany, Karla Kovařovice a Otakara Ostrčila. Pod taktovkou Roberta Jindry se představí Štěpánka Pučálková, David Prachař (recitace) a Marek Kozák (klavír). Zazní Pražský karneval a symfonická báseň Blaník z cyklu Má vlast Bedřich Smetany, balada Osiřelo dítě, op. 9 a melodram Balada česká, op. 8 Otakara Ostrčila a Koncert pro klavír a orchestr f moll, op. 6 Karla Kovařovice.

V rámci festivalu Prague Sounds se představí v neděli 23. října od 20:00 hodin v Lucerně multižánrová kapela Snarky Puppy.

Brno

Diversa Quartet v PF Café ve středu 19. října od 19:00 hodin uvede smyčcové kvartety Ondřeje Kyase, Miroslava Ištvana a Tõnu Kõrvitse.

Eva Šušková a Peter Mazalán (zdroj Nu Dance Fest)
Eva Šušková a Peter Mazalán (zdroj Nu Dance Fest)

V Brně začíná v pátek 21. října v 18:00 hodin v Besedním domě festival Expozice Nové hudby. Jako první bude představena zvuková instalace Pavla Büchlera Pauza Schwitters jako pocta Usonátě Kurta Schwitterse, mistra fónické poezie dvacátého století.  
Druhou zvukovou instalací je projekt VoiSineAgge Lucie Páchové.
Od 19:00 hodin následuje koncert ženského vokálního ansámblu sbormistryně Evy Šuškové a zpěvu Petera Mazalána. Budou představena díla Mauricia Kagela, Meredith Monk a Johna Cage.

V sobotu 22. října od 19:00 hodin v Besedním domě vystoupí pěvec Chris Newman za klavírního doprovodu Ivana Šillera. V českých premiérách zazní díla Chrise Newmana.  

V neděli 23. října od 19:00 hodin v Besedním domě vystoupí Veni ensemble s díly Daniela Mateje, Johna Cage, Salvatore Sciarrina a s dílem na objednávku Petera Grahama.

Ostrava

Houslista Milan Al-Ashhab se představí za doprovodu klavíru Adama Skoumala v pondělí 17. října od 19:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní díla Maurice Ravela, Camilla Saint-Saënse, Clauda Debussyho a Franze Waxmana.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Pierrem Bleusem vystoupí ve čtvrtek 20. října od 19:00 hodin v opavském kostele svatého Václava. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 16 Edvarda Griega (sólista Lukáš Vondráček) a Malíř Mathis Paula Hindemitha. Koncert bude natáček Česká televize.  

Lukáš Vondráček (zdroj Lukáš Vondráček)
Lukáš Vondráček (zdroj Lukáš Vondráček)

V rámci hudebních výletu Svatováclavského festivalu se v pátek 21. října od 18:00 hodin v ostravském Muzeu potravin a zemědělských strojů rozezní cimbálová kapela Musica Folklorica s písněmi Karpatské chodníčky z moravskoslovenského pomezí.  

Olomouc

Milostná poezie v písních zazní v úterý 18. října od 17:30 hodin v Mozartově sále z děl Julese Masseneta, Nino Roty, Clauda Debussyho, Leoše Janáčka, Petra Ebena, Zdeňka Petra, Zdeňka Marata, Marcela Tourniera a dalších. Účinkují sólisté Barbora Řeřichová a Jiří Přibyl za doprovodu flétny Radany Přikrylové a harfy Anastázie Tomečkové.

Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Pierra Bleuse vystoupí v sobotu 22. října od 19:00 hodin v katedrále svatého Václava v rámci závěrečného koncertu Podzimního festivalu duchovní hudby. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Malíř Mathis Paula Hindemitha a na závěr kantáta Leoše Janáčka Věčné evangelium. Spoluúčinkují sólisté Alžběta Poláčková, Jaroslav Březina a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou.  

Ostatní regiony Čech

Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Jana Kučery vystoupí v teplickém Domě kultury ve čtvrtek 20. října od 19:00 hodin. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll, op. 15 Johannese Brahmse (sólista Leonardo Pierdomenico) a Symfonie C dur Georgese Bizeta.

Studentky plzeňské konzervatoře Markéta Pavlíková a Ivana Měsíčková zahrají v sobotu 22. října od 16:00 hodin na varhany kostele svatého Mikuláše v Mikulášovicích.

Sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhan Adama Viktory vystoupí v neděli 23. října v 16:00 hodin v kostele svatého Prokopa a Oldřicha ve Starém Sedlišti.

Gabriela Eibenová a Adam Viktora, (foto René Volfík)
Gabriela Eibenová a Adam Viktora (foto René Volfík)

Na Festivalu F. L. Věka se v neděli 23. října od 17:00 hodin ve Společenském domě v Solnici představí Cimbálový orchestr Marka Baloga.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v neděli 23. října v 19:00 hodin v Plzni pod taktovkou Jiřího Rožně. Jako sólista se představí Pavel Šporcl. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro housle a orchestr č. 1 Jana Kubelíka a Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V sobotu 22. října od 19:00 hodin v Kulturním domě v Zábřehu vystoupí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Zsolta Hamara. U příležitosti blížícího se výročí vzniku Československa zazní díla Jána Cikkera, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Jako sólista vystoupí Ivan Ženatý.

V sobotu 22. října v 19:00 hodin v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově v rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí zazní program Hra světla a temnoty s díly Jiřího Lukeše, Tomáše Pálky a Michaely Plachké v podání Kateřiny Málkové (varhany), Petra Hojače (trubka) a pěvců Ivy Kružíkové a Josefa Škarky doplněné o tanec Jana Razima a světelný design Vladimíra Buriana.

V neděli 23. října od 16:30 hodin v bazilice svatého Cyrila a Metoděje na Velehradě zahraje varhanní koncert Miloš Bok. Spoluúčinkuje Bohosudovský ženský sbor.

Miloš Bok (foto Lukáš Marhoul)
Miloš Bok (foto Lukáš Marhoul)

V neděli 23. října od 17:00 hodin v kostele svatého Mikuláše v Röschitz v rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí vystoupí Pěvecký sbor Gaudeamus Brno, hobojistka Barbora Šteflová a varhaníci Petr Kolář a Kateřina Málková. Zazní díla Hanse Lea Hasslera, Mychajla Verbyckého, Johna Tavenera, Daniela Forró, Josepa Vily, Tomáše Pálky a Lukáše Sommera.  

Češi v zahraničí

Česká filharmonie odjíždí na zájezd po zemích Beneluxu a Německu. V pondělí 17. října vystoupí se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem v Pařížské filharmonii. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur, Hob.VIIb:1 Josepha Haydna (sólista Gautier Capuçon) a Symfonie č. 11 g moll, op. 103, „Rok 1905“ Dmitrije Šostakoviče. V úterý 18. října tamtéž zazní Symfonie č. 7 e moll Gustava Mahlera. Toto dílo Gustava Mahlera pak zazní v sále Lucemburské filharmonie ve středu 19. října. V pátek 21. října v bruselském Bozaru zazní koncert s díly Josepha Haydna a Dmitrije Šostakoviče. Následuje přesun do Hamburku, kde v neděli 23. října v budově Labské filharmonie zazní Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 Roberta Schumanna (sólista Víkingur Ólafsson) a Symfonie č. 11 g moll, op. 103, „Rok 1905“ Dmitrije Šostakoviče.

Slovensko

Státní filharmonie Košice s dirigentem Marošem Potokárem vystoupí ve čtvrtek 20. října od 19:00 hodin v Domě umění. Zazní předehra k opeře Čarostřelec Carla Maria von Webera, Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466 (sólista Marian Lapšanský) a Symfonie č. 5 c moll, op. 67 Osudová Ludwiga van Beethovena. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit v den koncertu od 10:00 hodin tamtéž.

Thomas Michael Auner (foto Nancy Horowitz)
Thomas Michael Auner (foto Nancy Horowitz)

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí v pátek 21. října od 19:00 hodin ve Velkém studiu Bratislavského rozhlasu s dirigentem Konstantinem Ilievským. Zazní Noc na Lysé hoře Modesta Petroviče Musorgského, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a moll, op. 33 Camilla Saint-Saënse (sólista Thomas Michael Auner) a Symfonie č. 8 Ilji Zeljenky. Koncert živě přenáší rádio Devín.

Slovenská filharmonie pod taktovkou Daniela Raiskina zahájí svou 74. sezónu v pátek 21. října od 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní ve světové premiéře Les anges du ciel/Nebeskí anjeli, hommage à Josquin Desprez Egona Kráka (spoluúčinkuje Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm), Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda (sólistka Simone Lamsma) a Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera.  

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem vystoupí v neděli 23. října od 16:00 hodin v malém sále SF. Zazní díla Ilji Zeljenky, Pavola Šimaie, Benjamina Brittena a Ottorina Respighiho.

Kino

Od soboty 22. října od 18:45 hodin můžete v 19 kinech i jiných sálech po celé České republice sledovat přenos inscenace opery Luigi Cherubiniho Médea z newyorské Metropolitní opery. Pod taktovkou Carla Rizziho a v režii Davida McVicara zpívají v hlavních rolích Sondra Radvanovsky (Médea), Janai Brugger (Glauké), Ekaterina Gubanova (Neris), Matthew Polenzani (Iásón), Michele Pertusi (Kréon).

Carlo Rizzi (zdroj Carlo Rizzi)
Carlo Rizzi (zdroj Carlo Rizzi)

Streamy a televizní přenosy

Na serveru OperaVision bude od čtvrtka 21. října 19:00 hodin k dispozici stream opery Claudia Monteverdiho Orfeo v inscenaci Garsington Opera Wormsley. Pod taktovkou Laurence Cummingse a v režii Johna Cairda se v hlavních rolích představí Ed Lyon, Diana Montague, Claire Lees, Laura Fleur, Zoe Drummond, Frazer Scott, Ossian Huskinson, Lauren Joyanne Morris, Anna Cavaliero, Georgia Mae Bishop, Florian Panzieri, David Horton, Richard Pinkstone, Dafydd Jones, Philippe Durrant, Michael Bell a Joe Chalmers.   

V mediatéce ARD byl zveřejněn záznam koncertu Semjona Byčkova s NDR Sinfonieorchester z roku 2011. Tehdy na programu byla Symfonie č. 4 f moll, op. 36 Petra Iljiče Čajkovského.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments