Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, opera, kino, streamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Uprostřed října je tu nový Týden s hudbou s těmi nejdůležitějšími informacemi o akcích ve vašem okolí doplněné o zahraniční streamy, program televize a živé operní přenosy v kinech.
Témata:Adam Skoumal Adam Viktora Alma Ansámbl Alžběta Poláčková Anastázie Tomečková Archaion Kallos Barbora Kabátková Barbora Řeřichová Bastien Stil Carlo Rizzi Česká filharmonie Česká televize Český filharmonický sbor Brno Chaazi Levicek Chris Newman Cimbálový orchestr Marka Baloga Daniel Raiskin David McVicar David Prachař Diversa Quartet Dny soudobé hudby Ensemble Philokallia Ensemble Terrible Eva Šušková Ewald Danel Expozice nové hudby Festival Silberbauerovo hudební Podyjí Gabriela Eibenová Garsington Opera Gautier Capuçon Ivan Klánský Ivan Šiller Ivan Ženatý Ivana Měsíčková Jan Kučera Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Březina Jiří Levíček Jiří Přibyl Jiří Rožeň John Caird Jozef Chabroň Konstantin Ilievsky Kukal Quartet Laurence Cummings Leonardo Pierdomenico Lucie Páchová Lukáš Klánský Lukáš Vondráček Marek Kozák Marian Lapšanský Markéta Pavlíková Maroš Potokár Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Milan Al-Ashhab Milan Paľa Miloš Bok Miroslav Sekera Moravská filharmonie Olomouc Národní divadlo NDR Sinfonieorchester OperaVision Patrik Kako Pavel Büchler Pavel Šporcl Peter Mazalán Petr Fiala Pierre Bleuse PKF — Prague Philharmonia Podzimní festival duchovní hudby Olomouc Prague Sounds Radana Přikrylová Robert Jindra Semjon Byčkov Severočeská filharmonie Teplice Simone Lamsma Škampovo kvarteto Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Slovenský komorný orchester Snarky Puppy Štátna filharmónia Košice Štěpánka Pučálková Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK The Metropolitan Opera New York Thomas Michael Auner Tiburtina ensemble Tomáš Liška Veni ensemble Víkingur Ólafsson Zsolt Hamar

Kukal Quartet (foto Petra Hajská)
Kukal Quartet (foto Petra Hajská)

Praha

V pondělí 17. října od 19:30 hodin vystoupí se svým recitálem v Dvořákově síni Rudolfina prof. Ivan Klánský. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a Fryderika Chopina.

V pondělí 17. října od 19:30 hodin vystoupí Ensemble Terrible pod taktovkou Patrika Kako v sále Gabriel Loci (Holečkova 10, Praha 5) s programem Eroica > re:destructed s úryvkem Symfonie č. 3 Es dur Eroicy Ludwiga van Beethovena a skladbami tímto klenotem hudební historie inspirovanými z pera Patrika Kako, Richarda Grimma, Mariána Lejavy, Noemi Savkové, Kory Reeder a Petra Hory.

V úterý 18. října od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce zahraje Kukal Quartet smyčcové kvartety Erwina Schulhoffa, Ondřeje Kukala a Antonína Dvořáka.

V sále Novoměstské radnice se v úterý 18. října od 19:30 hodin představí Alma Ansámbl a klavírista Miroslav Sekera s díly Wolfganga Amadea Mozarta, Erwina Schulhoffa a Antonína Dvořáka.  

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK teto týden vystoupí ve středu 19. října a ve čtvrtek 20. října ve Smetanově síni Obecního domu vždy od 19:30 hodin s dirigentem Tomášem Braunerem. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 Edwarda Elgara (sólista Jiří Bárta) a výběr ze suit z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva.
Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu od 10:00 hodin.

Jiří Bárta (foto PKO Agency)
Jiří Bárta (foto PKO Agency)

Ve středu 19. října od 19:30 hodin v Experimentálním prostoru NoD pořádá PKF – Prague Philharmonia v rámci cyklu soudobé hudby koncert z děl Elliota Cartera a Johna Cage. Účinkují houslisté Michal Sedláček, Hana Dostálová Roušarová, violistka Dagmar Mašková, violoncellistka Judita Škodová, klarinetista Jindřich Pavliš, hobojista Jan Souček, klavírista Martin Fila a flétnisté Lenka Řeřichová a Jiří Ševčík.  

V rámci festivalu Archaion Kallos ve středu 19. října od 19:30 hodin v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské vystoupí Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou a mužský sbor Philokallia Ensemble. Na programu budou díla svaté Hildegardy von Bingen a byzantské sv. Kassie.

Čtvrtý koncert letošních Dnů soudobé hudby uvede ve čtvrtek 20. října od 19:00 hodin v evangelickém kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici duchovní díla Jaromíra Vogela, Vojtěcha Mojžíše, Ivo Bláhy, Kateřiny Horké, Jana Fily, Jana Bernátka a Karla Husy. Účinkují Pražští pěvci se sbormistrem Stanislavem Mistrem, varhaník Drahoslav Gric, harfenistky Pavla Vondráčková-Jahodová a Hedvika Mousa Bacha, Kvarteto Martinů, Anna Paulová (klarinet). Vstupné je dobrovolné.

Ve čtvrtek 20. října od 19:30 hodin v DOX+ vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Bastiena Stila v multižánrovém projektu. Nejdříve zazní Morana Jiřího a Chaazi Levíčkových (sólisté Chaazi Levíček – mezzosoprán, Jiří Levíček – klavír a Milan Paľa – housle), v druhé polovině se připojí uskupení Tomáš Liška & Invisible World.

Chaazi Levíček (foto Khalil Baalbaki)
Chaazi Levíček (foto Khalil Baalbaki)

V pátek 21. října od 19:00 hodin v evangelickém kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici v rámci pátého večer Dnů soudobé hudby zazní díla s varhanami Luboše Sluky, Davida Lukáše, Simonne Draper, Ivana Zelenky, Jana Vičara, Terezie Švarcové, Eduarda Douši, Ilji Hurníka a Lukáše Hurníka. Účinkují varhaníci Petr Hostinský, Nikola Zasman Eckertová, Pavel Černý, Josef Bernard Prokop a Ivana Michalovičová, sopranistka Helena Hozová, Beautyful Strings, hobojistka Magdalena Klárová, kytaristka Nikola Prokopová, trombonista Luboš Moťka, flétnistka Jana Jarkovská a trumpetista Jan Pohořalý.

Škampovo kvarteto vystoupí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce v sobotu 22. října v 10:30 hodin. Zazní Smyčcový kvartet č. 2 D dur Alexandra Borodina a společně s Lukášem Klánským Klavírní kvintet E dur, op. 15 Ericha Wolfganga Korngolda.

V neděli 23. října od 19:00 hodin v Národním divadle zazní koncert k poctě Bedřicha Smetany, Karla Kovařovice a Otakara Ostrčila. Pod taktovkou Roberta Jindry se představí Štěpánka Pučálková, David Prachař (recitace) a Marek Kozák (klavír). Zazní Pražský karneval a symfonická báseň Blaník z cyklu Má vlast Bedřich Smetany, balada Osiřelo dítě, op. 9 a melodram Balada česká, op. 8 Otakara Ostrčila a Koncert pro klavír a orchestr f moll, op. 6 Karla Kovařovice.

V rámci festivalu Prague Sounds se představí v neděli 23. října od 20:00 hodin v Lucerně multižánrová kapela Snarky Puppy.

Brno

Diversa Quartet v PF Café ve středu 19. října od 19:00 hodin uvede smyčcové kvartety Ondřeje Kyase, Miroslava Ištvana a Tõnu Kõrvitse.

Eva Šušková a Peter Mazalán (zdroj Nu Dance Fest)
Eva Šušková a Peter Mazalán (zdroj Nu Dance Fest)

V Brně začíná v pátek 21. října v 18:00 hodin v Besedním domě festival Expozice Nové hudby. Jako první bude představena zvuková instalace Pavla Büchlera Pauza Schwitters jako pocta Usonátě Kurta Schwitterse, mistra fónické poezie dvacátého století.  
Druhou zvukovou instalací je projekt VoiSineAgge Lucie Páchové.
Od 19:00 hodin následuje koncert ženského vokálního ansámblu sbormistryně Evy Šuškové a zpěvu Petera Mazalána. Budou představena díla Mauricia Kagela, Meredith Monk a Johna Cage.

V sobotu 22. října od 19:00 hodin v Besedním domě vystoupí pěvec Chris Newman za klavírního doprovodu Ivana Šillera. V českých premiérách zazní díla Chrise Newmana.  

V neděli 23. října od 19:00 hodin v Besedním domě vystoupí Veni ensemble s díly Daniela Mateje, Johna Cage, Salvatore Sciarrina a s dílem na objednávku Petera Grahama.

Ostrava

Houslista Milan Al-Ashhab se představí za doprovodu klavíru Adama Skoumala v pondělí 17. října od 19:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní díla Maurice Ravela, Camilla Saint-Saënse, Clauda Debussyho a Franze Waxmana.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments