Festival soudobé hudby Ostravské dny: nový orchestr i česká premiéra opery Miroslava Srnky

Festival soudobé hudby Ostravské dny zahájí v srpnu nový symfonický orchestr Ostrava New Orchestra. V Trojhalí Karolina zahraje skladby Rolfa Gupty Ikaros či virtuózní houslový koncert Salvatore Sciarrina s houslistkou Hanou Kotkovou. Přehlídka se uskuteční od 24. srpna do 2. září na několika místech Ostravy.

„Připravujeme světové i české premiéry soudobé klasické hudby, díla mladé skladatelské generace i návraty k začátkům avantgardy v podání mezinárodní Ostravské bandy, debutujícího symfonického orchestru mladých a zahraničních interpretů,” uvedla mluvčí festivalu Kristýna Konczyna.

Jedním z očekávaných vrcholů Ostravských dnů bude podle ní česká premiéra opery Miroslava Srnky Make No Noise v koprodukci s německým festivalem Bregenzer Festspiele.

Miroslav Srnka (zdroj srnka.cz / foto Astrid Ackermann)

„Inscenace bude uvedena v původním režijním zpracování Johannese Eratha pod taktovkou Josepha Traftona. Posluchači se mohou těšit na sólisty jako Measha Brueggergosman, Holger Falk, Okka von der Damerau a další. Doprovodí je orchestr Ostravská banda,” uvedla mluvčí Kristýna Konczyna.

V roce 2011 Srnkovu operu Make No Noise představila ve světové premiéře Bavorská státní opera (náš tehdejší rozhovor s Miroslavem Srnkou najdete zde).

Festival Ostravské dny se koná každé dva roky. Přehlídka nové a experimentální hudby patří mezi uznávané akce s bohatou mezinárodní účastí účinkujících i návštěvníků. Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele se skladatelem a propagátorem moderní hudby Petrem Kotíkem. Nabízí orchestrální kompozice i současnou operu, zvukové instalace i maraton elektronické hudby.

Petr Kotík (foto archiv Ostravského centra nové hudby)

Součástí festivalu je vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením umělců z celého světa. „Za šestnáct let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika,” připomněl Petr Kotík.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat