Festival soudobé hudby Ostravské dny: nový orchestr i česká premiéra opery Miroslava Srnky

Festival soudobé hudby Ostravské dny zahájí v srpnu nový symfonický orchestr Ostrava New Orchestra. V Trojhalí Karolina zahraje skladby Rolfa Gupty Ikaros či virtuózní houslový koncert Salvatore Sciarrina s houslistkou Hanou Kotkovou. Přehlídka se uskuteční od 24. srpna do 2. září na několika místech Ostravy.

„Připravujeme světové i české premiéry soudobé klasické hudby, díla mladé skladatelské generace i návraty k začátkům avantgardy v podání mezinárodní Ostravské bandy, debutujícího symfonického orchestru mladých a zahraničních interpretů,” uvedla mluvčí festivalu Kristýna Konczyna.

Jedním z očekávaných vrcholů Ostravských dnů bude podle ní česká premiéra opery Miroslava Srnky Make No Noise v koprodukci s německým festivalem Bregenzer Festspiele.

Miroslav Srnka (zdroj srnka.cz / foto Astrid Ackermann)

„Inscenace bude uvedena v původním režijním zpracování Johannese Eratha pod taktovkou Josepha Traftona. Posluchači se mohou těšit na sólisty jako Measha Brueggergosman, Holger Falk, Okka von der Damerau a další. Doprovodí je orchestr Ostravská banda,” uvedla mluvčí Kristýna Konczyna.

V roce 2011 Srnkovu operu Make No Noise představila ve světové premiéře Bavorská státní opera (náš tehdejší rozhovor s Miroslavem Srnkou najdete zde).

Festival Ostravské dny se koná každé dva roky. Přehlídka nové a experimentální hudby patří mezi uznávané akce s bohatou mezinárodní účastí účinkujících i návštěvníků. Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele se skladatelem a propagátorem moderní hudby Petrem Kotíkem. Nabízí orchestrální kompozice i současnou operu, zvukové instalace i maraton elektronické hudby.

Petr Kotík (foto archiv Ostravského centra nové hudby)

Součástí festivalu je vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením umělců z celého světa. „Za šestnáct let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika,” připomněl Petr Kotík.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na