Festival Špilberk nabídne klasiku, folklor a filmovou hudbu

Pro kolik lidí? Za jakých podmínek? Ano? Ne? Takové byly přípravy letošního 21. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk.
Mezinárodní hudební festival Špilberk (zdroj MHFŠ)

„Nakonec vše, zdá se, dobře dopadlo. Co je důležité, na finální podobě se neprojevila dlouhá nejistota, nemuseli jsme sahat k improvizacím a náhradním řešením,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová s tím, že festival se letos koná od 11. do 21. srpna.

Stejně jako v předešlých letech, i letos akce nabídne klasické koncerty a kinokoncerty. Letos však v mimořádně pestré kombinaci od klasiky přes folklor a filmovou hudbu po rock. Filharmonie Brno se na festivalu představí dvakrát – na velkolepém, oslavném zahajovacím koncertě a o týden později s multimediálním projektem Obrázky z výstavy. „Když jsme ho v březnu zkoušeli do Janáčkova divadla a z hodiny na hodinu vše zhatil koronavirus, okamžitě jsme s šéfdirigentem Daviesem a autorem vizualizací Cori O´Lanem dohodli tento letní termín, aby mohli oba přijet. Vůbec jsme v té době netušili, co bude v srpnu, jen jsme věděli, že chceme koncert hrát pro skutečné publikum,“ popsala situaci Kučerová.

Pořádající orchestr festival zahájí 11. srpna slavnostním programem. Na úvod zazní Beethovenovo Wellingtonovo vítězství následované Čajkovského Slavnostní předehrou 1812. V druhé půli večera pak zazní impozantní Carmina Burana, kde filharmonie pod taktovkou Leoše Svárovského spojí síly s Českým filharmonickým sborem Brno, aby tak na pódiu byly v jeden moment bezmála dvě stovky umělců.  O pět dní později se na velkém hradním nádvoří představí Vojenský umělecký soubor Ondráš se svým projektem kRok za kRokem. „Neobvyklá směs inspirována různými hudebními a tanečními styly je pevně ukotvena v tradičním folkloru, tak aby lidem nabídla symbolický obraz života člověka,“ uvedl David Dittrich, ředitel festivalu Maraton hudby, který tento koncert spolupořádá.

Vojenský umělecký soubor Ondráš (zdroj MHFŠ)

Stejně jako v předešlých ročnících je připravena i oblíbená filmová hudba. I letos v podání Moravia Brass Bandu, který k filmovým melodiím připojí kultovní Planety Gustava Holsta v aranžmá pro žesťový orchestr. „Kromě nejklasičtější klasiky nabízíme na Špilberku i žánry, které k létu patří. Mimo jiné proto, abychom symfonickou hudbu nabídli i těm, kteří se k ní jinak nedostanou,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš. To je také záměr závěrečného koncertu, při kterém se spojí část skupiny Pražský výběr s Českým národním symfonickým orchestrem. „Symbolicky 21. srpna. Z původní sestavy se posluchači mohou těšit na Michaela Kocába a Michala Pavlíčka,“ doplnil Mikeš.

Kromě pěti koncertů jsou připraveny i dva kinokoncerty. Prvním z nich je hudební kanadsko-český dokument Beethovenovy vlasy ověnčený mnoha cenami, druhým z nich pak Koncert z Paříže 2019.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji nebo online na webu Filharmonie Brno. Zájemci si mohou sestavit také svůj Festival na míru, kdy získávají množstevní slevu.

Program festivalu:

CARMINA BURANA, úterý 11. srpna 2020  ve 20:00 hodin

  • BEETHOVEN – Wellingtonovo vítězství
  • ČAJKOVSKIJ – Slavnostní předehra 1812
  • ORFF – Carmina Burana

účinkující: Tereza Mátlová (soprán), Daniel Matoušek (tenor), Roman Hoza (baryton)
Český filharmonický sbor Brno
Filharmonie Brno
dirigent: Leoš Svárovský

ONDRÁŠ – KROK ZA KROKEM, neděle 16. srpna 2020 ve 20:00 hodin

Příběh kRok za kRokem je symbolickým obrazem života člověka. Děj doprovází autorská, lidovou muzikou ovlivněná hudba Jiřího Slavíka. Vzdor neobvyklé směsi inspirací různými hudebními a tanečními styly je projekt pevně ukotven v tradičním folkloru. Koncert se koná ve spolupráci s Maratonem hudby

PLANETY, úterý 18. srpna 2020 ve 20:00 hodin

  • WILLIAMS, HORNER, SHORE – filmová hudba
  • HOLST Planety, úprava pro žesťový orchestr
  • Moravia Brass Band

Pěvecký sbor Lenky Poláškové
dirigent: Chuhei Iwasaki

OBRÁZKY Z VÝSTAVY, středa 19. srpna 2020 ve 20:00 hodin

  • MUSORGSKIJ / arr. RAVEL – Obrázky z výstavy
  • MARTINŮ – Fresky Piera della Francesca
  • HINDEMITH – Malíř Mathis, symfonie

Filharmonie Brno
dirigent: Dennis Russell Davies

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat