Zemřela britská houslistka Ida Haendel

Ida Haendel, britská houslistka narozená v Polsku, zemřela ve věku 91 let.
Ida Haendel (zdroj Pinterest)

Ve věku 91 let zemřela Ida Haendel, britská houslistka s polským původem, noblesní dáma se smyslem pro humor, která nesčetněkrát koncertovala i v České republice. Vyrůstala poblíž ruských hranic, ve východopolském Chelmnu. Od tří let se učila hrát na housle. V sedmi letech získala neuvěřitelné 7. místo ve Wieniawského houslové soutěži. Díky emigraci unikla se svou rodinou holocaustu. Ve dvanácti letech, po studiu na konzervatoři ve Varšavě, koncertovala v Londýně, kde pokračovala ve studiu u Carla Flesche George Enesca. Během tohoto studia se stala významnou interpretkou Sibeliových a Waltonových koncertů. V Londýně debutovala pod taktovkou Sira Henryho Wooda, tak začalo její celoživotní spojení s festivalem Proms, kde se objevila osmašedesátkrát.

Žila střídavě v Jeruzalémě, Londýně a v New Yorku. Nikdy se nevdala, neměla děti. Svůj život zasvětila houslím značky Stadivari z roku 1696 a fence jménem Decca – pojmenovaná dle názvu jejího hlavního vydavatelství Decca Records. Poslední roky života prožila osamocená na Floridě.

Jako sólistka spolupracovala snad se všemi dirigentskými legendami dvacátého století a významnými symfonickými orchestry světa. Nesmazatelné stopy svého umění zanechala též v Praze, kam se ráda vracela. Kritici považují nahrávky Idy Haendel za milníky houslového umění. Vysoce hodnocena posluchači i kritiky bylo její CD s dirigentem Vladimirem Ashkenazym z roku 2000. Mezi skvosty Supraphonu patří nahrávky s Karlem AnčerlemAlfredem Holečkem a Českou filharmonií.

Hra na housle byla v případě Idy Haendel ve všech směrech barevná, téměř s mužským dynamickým projevem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat