Festival Struny podzimu dnes zahájí americká hudebnice Caroline Shaw

Na úvod multižánrového festivalu Struny podzimu dnes v pražském Centru současného umění DOX vystoupí americká hudebnice Caroline Shaw. Skladatelka, zpěvačka a houslistka se představí se souborem Attacca Quartet. Jubilejní 25. ročník festivalu se v různých sálech metropole bude konat do 3. prosince, kdy ho v Obecním domě završí svým projektem zpěvák Gregory Porter a klávesista Ondřej Pivec.
Caroline Shaw (zdroj Struny podzimu)
Caroline Shaw (zdroj Struny podzimu)

Skladatelka Caroline Shaw, laureátka Pulitzerovy ceny a držitelka Grammy, se narodila v roce 1982. Prosadila se v klasické hudbě, ale také podle pořadatelů úspěšně zavítala do světa popu a hip hopu.

Na dalších koncertech vystoupí také raper Saul Williams nebo houslista Gidon Kremer a soubor Krematica Baltica. Česká premiéra na festivalu 28. října čeká zpěvačku Madeleine Peyrouxovou, jejíž přednes hudební odborníci srovnávají s legendární Billie Holidayovou. Další hudební zážitky obstarají sardinští polyfonní zpěváci Tenores di Orosei, ikona bossa novy Vinicius Cantuaria nebo Jiří Suchý. V rámci oslavy jeho letošních devadesátin 31. října se uskuteční repríza jeho scénického recitálu uvedeného na Strunách podzimu v roce 2019. Více informací k programu se nachází na webových stránkách festivalu.

Z letošního festivalového programu vypadl koncert, který měl 9. listopadu obstarat jazzový bubeník Makaya McCraven. Americký umělec se rozhodl celé své evropské turné přesunout až na příští rok. O novém termínu pořadatelé jednají.

Navzdory omezením, která byla postupně zaváděna, se festivalu Struny podzimu v loňském roce podařilo uskutečnit většinu koncertů z původně plánovaného programu. Na jaře organizátoři zrušili všechny zvažované říjnové koncerty a místo nich uspořádali v září koncerty na výjimečných místech pod širým nebem. Festival zahájil 11. září dvojkoncertem na střeše paláce Lucerna izraelský kontrabasista Avishai Cohen se svým novým jazzovým triem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments