Festival Svátky písní Olomouc oslaví půlstoletí

Největší sborový festival v České republice slaví půlstoletí své existence. Během trvání festivalu Svátky písní Olomouc vystoupily desítky tisíc zpěváků z celého světa, zazněly tisíce písní mnoha skladatelů, proběhly stovky sborových vystoupení, hodnotily desítky porotců. Letošní ročník se uskuteční ve dnech od 31. května do 4. června 2023. Nebude chybět tradiční soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant a nově se představí soutěž Vocalis Bellus určená vokálním ansámblům.
Svátky písní Olomouc 2018 – Children's choir of Primary School Pohorskega odreda Slovenska Bistrica (zdroj Svátky písní Olomouc)
Svátky písní Olomouc 2018 – Children’s choir of Primary School Pohorskega odreda Slovenska Bistrica (zdroj Svátky písní Olomouc)

Na letošní téměř pět dnů trvající mezinárodní festival zavítá přes 50 pěveckých souborů z České republiky i ze zahraničí, z nichž se 43 sborů a 5 vokálních ansámblů utká během pátečních a sobotních soutěží před odbornou mezinárodní porotou z šesti zemí (Česká republika, Slovensko, Chorvatsko, USA, Velká Británie, Austrálie). Obě soutěže budou také přístupné veřejnosti. „Jednou z letošních inovací je zařazení nesoutěžní kategorie pro seniorské sbory, kterou festival reaguje na zvyšující se počet seniorských sborů a zároveň absenci této kategorie na sborových akcích,“ uvádí umělecký ředitel festivalu Milan Motl. Festival samozřejmě nabídne i bohatý doprovodný program sestávající ze čtyř unikátních koncertů multižánrového zaměření.

Prvním bude Zahajovací koncert, který otevře celý festival ve středu 31. května od osmnácti hodin v sále Reduta Moravské filharmonie Olomouc. Slavnostního zahájení 50. ročníku festivalu se ujmou olomoucké sbory z BoDo centra a ZUŠ Campanella Olomouc, dále Smíšený komorní sbor Ateneo Univerzity Palackého a Komorní sbor Lenky Dohnalové-Mlynářové. Koncert vyvrcholí uvedením nové festivalové znělky od Jana Vičara s názvem Přijde jaro, přijde v podání spojených sborů. „Byl jsem vyzván pořadateli, abych napsal závěrečnou/společnou/tematickou píseň pro festival Svátky písní Olomouc. Tuto nabídku jsem přijal s velkým potěšením,“ říká s nadšením Jan Vičar a dodává, jak vlastně došel k nápadu znělku složit: „Jednak začínám mít komplex nejdéle ‚sloužícího‘ účastníka tohoto festivalu a jednak se mi vybavila jedna mimořádná vzpomínka: Před čtyřiceti lety uvedlo na závěrečném koncertě Svátků písní konaném 11. září 1983 v Redutě asi 600 dětí sdružených ve 13 sborech, 4 trumpetisté, klavírista a tympánista za řízení Ivana Sedláčka mou píseň Na shledanou na text Václava Fischera. Zvukově-barevně-kruhový-efekt byl jedinečný, celkový dojem nezapomenutelný,” vzpomíná Vičar, který se ujme i dirigování samotné skladby.

Ve čtvrtek 1. června 2023 v 18:00 hodin se mohou posluchači těšit na Sborový koncert v městské části Olomouc – Chválkovice, který nabídne posluchačům pestrý program, jenž představí Detský spevácky zbor BRIOSO, polský Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki a vokální ansámbl NoTimers.

Svátky písní Olomouc 2022 – Dětský pěvecký sbor Rošťák (zdroj Svátky písní Olomouc)
Svátky písní Olomouc 2022 – Dětský pěvecký sbor Rošťák (zdroj Svátky písní Olomouc)

Výjimečným bodem programu letošního ročníku je bez pochyb Benefiční koncert na podporu Ukrajiny ve spolupráci se Svátky města Olomouce, který se uskuteční v pátek 2. června 2023 od 19:00 hodin v Kostele sv. Mořice. Na programu tradičního koncertu završujícího průvod sv. Pavlíny v rámci Svátků města bude uvedení světové premiéry Requiem for Peace in Ukraine australského skladatele a dirigenta Davida Slatera. Autorovým záměrem bylo zkomponovat mezinárodní dílo, které by se mohlo primárně provádět na benefičních koncertech pro různé sbírky. Skladbu provede pod taktovkou Pavla Šnajdra Moravská filharmonie Olomouc, Pěvecký sbor Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, studenti pěveckého oboru Fakulty umění Ostravské univerzity a mladí sólisté.

Vyvrcholením doprovodného programu festivalu bude Open air koncert v sobotu 3. června 2023 na Horním náměstí, kde od 21:00 hodin zazní rockové oratorium Eversmiling Liberty v podání rockové kapely, pěveckých sborů Ars Brunensis, Choirchestra a dalších účastnických sborů.

Na jubilejním ročníku festivalu bude k dostání také vzácné memorabilium – nově vytvořený Almanach k půlstoletí sborového festivalu v Olomouci, jenž mapuje vzpomínky bývalých sbormistrů, porotců a organizátorů a také historii samotného festivalu od roku 1972.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments