Dnes na Pražském jaru vystoupí SOČR s houslistou Janem Mráčkem

Festival Pražské jaro dnes nabídne koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s houslistou Janem Mráčkem. Rozhlasové symfoniky povede Cornelius Meister. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní díla Heinricha Marschnera, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.
Česká filharmonie • John Eliot Gardiner, 1. února 2023 – Jan Mráček (foto Petra Hajská)
Jan Mráček (foto Petra Hajská)

Symfonický orchestr Českého rozhlasu dnes vstoupí na Pražském jaru. S předním německým dirigentem Corneliem Meisterem a jedním z nejlepších českých houslistů Janem Mráčkem uvede program spojující hudbu dvou českých klasiků s hudbou německého autora, která se vztahuje k české krajině.

Po Marschnerově Předehře k romantické opeře Hans Heiling, odehrávající se v Krušnohoří, zahraje Mráček, koncertní mistr České filharmonie a sólista mezinárodního renomé, Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka. Program završí První symfonie Bohuslava Martinů, kterou český skladatel napsal během druhé světové války v americkém exilu.

Mráček se stal nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Pražského jara a vítězem prestižní Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni. Na místo koncertního mistra České filharmonie nastoupil na pozvání Jiřího Bělohlávka, působí i jako sólový hráč. Vrcholnými momenty jeho probíhající sezony bude provedení Fantazie g moll Josefa Suka s Českou filharmonií a Johnem Eliotem Gardinerem či Houslového koncertu Igora Stravinského s Bamberskými symfoniky a jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou.

Na Pražském jaru Mráček debutoval v roce 2011 recitálem s Lukášem Klánským, aby o šest let později navázal hned dvojím vystoupením: koncerty s Lobkowiczovým triem a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, když spolu s Radkem Baborákem a dirigentem Jonathonem Heywardem zahrál Koncert pro housle, lesní roh a orchestr skladatelky Ethel Smith.

Letošní 78. ročník festivalu Pražské jaro 12. května v pražském Obecním domě zahájila tradiční Má vlast Bedřicha Smetany v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu s šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Pražské jaro 2. června zakončí Česká filharmonie s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments