Přístavba koncertního sálu v Ostravě bude stát zhruba 2,2 miliardy korun

Stavební povolení na rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavbu koncertního sálu je pravomocné. Projekt má stát čtyři miliardy korun. Ostrava nyní hledá zhotovitele. Firmy se mohou hlásit do 27. června.
Koncertní sál Ostrava (zdroj Koncertní sál Ostrava)
Koncertní sál Ostrava (zdroj Koncertní sál Ostrava)

Výstavba nového koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla patří k nejspornějším projektům ve městě. Opozice kritizuje finanční náročnost projektu a s ní související velké finanční zatížení pro město. Celý projekt má stát přes čtyři miliardy korun, z toho samotná přístavba sálu zhruba 2,2 miliardy korun.

Stavba má být financovaná ze zdrojů města, kraje, ministerstva kultury a dále prostředky z třetího pilíře nástroje EU, který představuje kombinaci zvýhodněného investičního úvěru Evropské investiční banky a grantu Evropské komise.

Podle aktuálních předpokladů by náklady měly dosáhnout 4,1 miliardy korun. Město očekává, že soutěž na dodavatele stavebních prací může cenu stavby snížit. Z nákladů připadá na projekční práce 0,3 miliardy korun, na rekonstrukci historického domu kultury 0,8 miliardy korun a na přístavbu koncertního sálu 2,2 miliardy. Zbylou část ve výši 0,8 miliardy korun tvoří další náklady, mezi nimiž jsou například náklady na úpravy veřejného prostranství.

Město chce k úhradě nákladů využít například dotace i úvěr od Evropské investiční banky. Návrh stavby vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, v níž zvítězil newyorský ateliér Steven Holl Architects s českými partnery Architecture Acts. Samotný sál má mít kapacitu 1300 míst, stavba ale počítá i s dalším zázemím, například multifunkční komorním sálem, edukačním centrem, divadelním sálem či nahrávacím studiem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments