Festival v Českém Krumlově slaví své třicáté výročí návratem Plácida Dominga a publikací o své historii

Návratem hvězdy operního nebe Plácida Dominga a křtem publikace o své historii oslaví Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově letos své kulaté jubileum. Koná se již po třicáté, ovšem v posunutém termínu – z původních červencových dnů na 4. až 18. září 2021.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (zdroj Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (zdroj Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)

Festival otevře v sobotu 4. září Zahajovací galakoncert v Pivovarské zahradě s Plácidem Domingem a jeho hosty – slovenskou sopranistkou Adrianou Kučerovou a s českou mezzosopranistkou Štěpánkou Pučálkovou. O Krumlově, o festivalových návratech i o přípravách v covidové době se hovořilo ve čtvrtek v podvečer v Praze na tiskové besedě s protagonisty zahajovacího koncertu a organizátory festivalu.

„Účinkování Plácida Dominga je pro nás velkou ctí, maestro se k nám na naše podium vrací po deseti letech – oslavil s námi 20. výročí a nyní s námi oslaví 30 let,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová. Adriana Kučerová a Štěpánka Pučálková již dříve v Krumlově vystupovaly a návrat těchto tří pěvců je ve vztahu ke kulatému festivalovému výročí v mnohém symbolický, jak podotkl moderátor čtvrtečního setkání Jiří Vejvoda. Plácido Domingo jako by zastupoval všechny světové operní hvězdy, které v Českém Krumlově na předešlých festivalových ročních vystupovaly, a obě pěvkyně jako by představovaly dnes již neexistující Československo, za jehož časů byl festival založen. „Když před třiceti lety festival vznikl, byl svět zcela jiný – internet byl raritou, web bylo slovo, které nikdo neznal, mobilní síť neexistovala. Ale co je nejzajímavější – festival vznikl v zemi, která dnes již neexistuje – v Československu,“ poukázal na historii Jiří Vejvoda. A minulost připomíná i publikace o zrodu a vývoji festivalu, kterou vydal festival za finanční podpory svých partnerů a představí ji na začátku festivalu. Jejím kmotrem bude sám Plácido Domingo. Největší historické momenty navíc přiblíží i patnáctiminutový dokument.

„Jsem velice rád, že se vracím do Prahy a mohu se podílet na tom, že slavíme třicet let českokrumlovského festivalu. Moc rád vzpomínám na své vystoupení v Krumlově v roce 2011 a na město samotné, na nádherný zámek, zahrady, toto město je skutečný poklad v rámci Evropy,“ uvedl Plácido Domingo, který přijel do České republiky s manželkou a účastnil se s ní i čtvrtečního setkání. Pěvec hovořil o programu galakoncertu v obecné rovině a slíbil jedno blíže nespecifikované hudební překvapení. Se zřejmým zaujetím hovořil o španělských zarzuelách, které budou tvořit polovinu programu zahajovacího koncertu. „Jsou hluboko uloženy v mém srdci. Zarzuely jsou velmi populární ve Španělsku. Moje maminka byla hvězdou tohoto oboru, těchto zarzuel – španělských operet, které maminka zpívala na jevišti dokonce i když mě čekala, a to až do devátého měsíce! Nepřeháním tedy, když říkám, že jsem zarzuely poslouchal ještě jako nenarozený z bříška své maminky,“ svěřil se Domingo, který v minulých letech navštívil opakovaně Prahu v souvislosti se dvěma mozartovskými projekty a v srpnu roku 2019 do pražského Národního divadla přivezl operní soutěž Operalia. „To jsem tu byl s taktovkou, ale teď jsem tu jako zpěvák a velmi se těším na vystoupení v Českém Krumlově.  Jsem rád, že se celá léta mohu do Čech vracet, že tu mohu zpívat – a že jsem naživu!“ uzavřel s neodolatelnou bezprostředností.

Dirigentské taktovky se v Krumlově chopí americký dirigent Eugene Kohn. Pěvce za jeho řízení doprovodí Český národní symfonický orchestr. Eugene Kohn neváhal označit Českou republiku za centrum klasické hudby. „Je pro mě velkou ctí tady vystupovat,“ říká se sympatickou přirozeností. Obě pěvkyně spolu v minulosti již vystupovaly. Štěpánka Pučálková s Plácidem Domingem navíc účinkovala v Praze, nyní se těší na nový společný koncert a shodně připomínají výbornou festivalovou atmosféru. Štěpánka Pučálková připomíná, že u nás nepříliš známé, ale atraktivní zarzuely budou pro tuzemské publikum vítaným obohacením. „Zpívat budeme známé i méně známé operní árie a zarzuely si posluchače určitě získají,“ těší se mezzosopranistka. „Koncert je plný krásné hudby a věřím, že divákům přinese potěšení a radost,“ usmívá se Adriana Kučerová.

Mezinárodní festival v Českém Krumlově v letošním posunutém termínu nabízí v hlavním programu celkem jedenáct koncertů, v nichž se promítnou výročí Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka. S programem A. Dvořáka vystoupí Škampovo kvarteto, skladby W. A. Mozarta bude hrát Heroldovo kvarteto a v na závěrečném koncertu v podání Filharmonie Teplice v čele s dirigentem Petrem Vronským a oceňovanou španělskou houslistkou Leticií Moreno, zazní výhradně skladby od Antonína Dvořáka.

Opera se na festival znovu vrátí prostřednictvím koncertu Adama Plachetky a jeho hostů, program bude výlučně patřit dílu W. A. Mozarta. Pěvce doprovodí Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Janem Kučerou.

Festival připomene rovněž výročí – 30 let od podepsání Visegrádské dohody a představí mladé talenty hned na několika koncertech. Jedním z nich bude koncert finalistů mezinárodní televizní soutěže mladých talentů ze států visegrádské čtyřky – Virtuosos V4+. Publiku v Krumlově se představí pět nejtalentovanějších vítězů. Českou republiku reprezentují houslista Eduard Kollert a akordeonista Martin Šulc. Recitál bude mít taktéž mladý klavírista Jan Čmejla. Jak podotýká Gabriela Boháčová, podpora nastupující generace umělců je jeden za záměrů, které chce festival do budoucna dále rozvíjet a zároveň cesta, jak oslovit mladé publikum – koncerty jejich vrstevníků.

Letošní novinkou jsou i Festivalové minuty – v Pivovarské zahradě vyroste 9. září streamové studio. Během pár dnů se v něm vystřídají zajímaví hosté – od zástupců festivalu až po významné umělce, kteří na festivalu letos vystoupí. Diváci se dostanou do zákulisí a zjistí, jak probíhaly přípravy. Vše uvidí nejen živě, ale také na festivalových sociálních sítích, takže nepřijdou ani o minutu dění a to až do 11. září.

Součástí programu jsou i koncerty jiných žánrů – přijede legenda světového jazzu Billy Cobham a zpěváci z newyorské Broadwaye na koncert Broadway Night.

Velkou novinkou letošního roku je projekt Festivalová zóna, který se uskutečnil během letošního srpna a v jehož rámci se konala letní kina a malířská setkání. „Chtěli jsme se otevřít veřejnosti, připravit krásný program pro obyvatele Krumlova tak, aby s námi mohli trávit příjemný čas a neplatit žádné vstupné. Do dalších let chceme dělat festivalovou zónu během festivalu a v jejím rámci chceme realizovat i workshopy s umělci a další aktivity – malování, dětské dny,“ vysvětluje Gabriela Boháčová

Příprava letošního ročníku nebyla jednoduchá. Organizátoři do poslední chvíle nevěděli, zda a v jakém rozsahu se festival uskuteční. Označují letošní rok za nejtěžší, který zažili. „Bez našich partnerů bychom festival organizovat nemohli. Festival je dnes opravdu velký kolos a takový kolos nemůžete rozběhnout během jednoho týdne. Potřebujeme alespoň minimální čas na organizaci a přípravu a právě čas byl letos opravdu hraniční. Změny byly například v orchestrech – orchestry, které mohly přijet na začátku prázdnin, už neměly čas v září a tak dále. Lidé mají dovolené a naši partneři nemohou znát termín čtrnáct dní dopředu,“ vysvětluje organizaci a důvody posunutí termínu festivalu Gabriela Boháčová.

Jubileum je příležitostí k zastavení a úvahám o dalším vývoji akce. V průběhu třiceti let zde vystoupilo více než dvanáct tisíc umělců ze čtyřiceti zemí. Mezi nimi například Jonas Kaufmann, Renée Fleming, Dmitri Hvorostovsky, Juan Diego Flórez, Angela Gheorghiu, Piotr Beczala, Sondra Radvanovsky. Z českých umělců nechyběla Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Karel Gott a řada dalších. „Léta jsme byli dramaturgicky hodně rozkročení a myslím si, že do budoucna se budeme odklánět od velké multižánrové dramaturgické skladby a začneme se soustředit na klasickou hudbu oživenou scénografií – dalším 3D efektem. Naší prioritou bude návrat do unikátních prostor Českého Krumlova – barokní divadlo, otáčivé hlediště. Chtěli bychom si hrát se scénografií – ať tou přírodní, nebo přizváním scénografů, kteří by prostory a vybraná místa oživili. Bylo by pro nás velkou ctí oslovit další velké umělecké osobnosti klasické hudby,“ nastiňuje možný vývoj Gabriela Boháčová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments