Festival vojenských hudeb se letos v Kroměříži neuskuteční

Mezinárodní festival vojenských hudeb se letos v Kroměříži a Olomouci neuskuteční. Důvodem jsou stále platná hygienická a epidemiologická pravidla přijatá kvůli pandemii koronaviru. Festival se měl letos konat po šestadvacáté, a to 29. a 30. srpna.
Mezinárodní festival vojenských hudeb (zdroj FB)

„Armáda České republiky se rozhodla zrušit celou aktivitu vzhledem k podmínkám, které v současné době nastaly. Jedná se také hlavně o zahraniční hudby, o hudby které měly přijet z Polska, ze Slovenska, z Německa i z Nizozemí,“ uvedla kroměřížská místostarostka Daniela Hebnarová.

Podle plukovníka generálního štábu Radka Šíby z Posádkového velitelství Praha byly všechny pozvané zahraniční a domácí vojenské orchestry o této skutečnosti informovány a byly pozvány na příští ročník.

„Vojenské hudební soubory a jejich originální vystoupení každoročně připomínají, že Kroměříž je městem hudby i místem, které bylo dlouhodobě spjato s armádou. Doufám tedy, že po roční přestávce se k festivalu opět vrátíme,“ doplnila Hebnarová. Mezinárodní festival vojenských hudeb se v Kroměříži obvykle koná po dva víkendové dny na ploše Velkého náměstí a přilehlých ulicích a celý program je přístupný zdarma. Část programu hostí také Olomouc.

Počátky festivalu vojenských hudeb v Kroměříži sahají do posledních ročníků festivalu Armádní soutěže umělecké tvořivosti, který se v Kroměříži konal od 60. let minulého století. Tradice byla obnovena po roce 1992, od té doby se koná každoročně. Výjimkou byl rok 2002, kdy byla armáda nasazena při povodních, a léta 2009 a 2010, kdy armáda o festival neměla zájem. Argumentovala tehdy i tím, že ve městě již není vojsko. Posádka Kroměříž opustila v roce 2004. Tradice byla obnovena v roce 2011.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na