Festival Za poklady Broumovska nabídne velké finále

Letošní 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska míří do finále. Závěrečný koncert zavede festivalové publikum do kostela sv. Barbory v Otovicích, kde v sobotu 27. srpna 2022 vystoupí Orchestr Beliczay s hornistkou Zuzanou Rzounkovou, klarinetistou Milanem Polákem a klavíristkou Janou Goliášovou. Na dny 26. a 27. srpna také festival připravuje Festivalové finále s prohlídkami, koncerty a divadelními představeními pro děti v broumovském klášteře.
Orchestr Beliczay (zdroj Za poklady Broumovska)
Orchestr Beliczay (zdroj Za poklady Broumovska)

Téma širšího dialogu zarezonuje na závěrečném koncertě 17. ročníku festivalu Za poklady Broumovska v otovickém kostele sv. Barbory v sobotu 27. srpna 2022 od 18:00 hodin. Prolne se do spolupráce nejbližších sousedů v podání smyčcového orchestru Beliczay (Slovensko, Maďarsko) s domácími sólisty (Česká republika, Slovensko: Zuzana Rzounková – lesní roh, Milan Polák – klarinet, Jana Goliášová – klavír) v provedení skladby polského soudobého skladatele Mikolaje Góreckého (Polsko).

Komorní smyčcový orchestr Beliczay je mladé těleso založené v roce 2018. Je složený z předních umělců slovenské a maďarské národnosti, kteří působí v nejvýznamnějších slovenských orchestrech jako Slovenská filharmonie, Orchestr SRO, nebo Slovenské Národní divadlo. Nese jméno slovenského skladatele Júliusa von Beliczaye. Uměleckým vedoucím souboru je Jozef Horváth, koncertní mistr Slovennské filharmonie. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Program koncertu:
Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento D dur K 136
Johann Sebastian Bach: Air
Mikolaj Górecki: Trio Concerto op. 42 pro klarinet, lesní roh, klavír a smyčce (festivalová premiéra)
Petr Iljič Čajkovskij: Serenáda pro smyčce C dur op. 48

Ve dnech 26. srpna a 27. srpna plánuje festival pokračovat v nastaveném experimentu z minulého roku v podobě Festivalového finále. Koncentrovaný dvoudenní doprovodný program představí regionální umělce v různých akustikách a prostředích, které nabízí areál broumovského kláštera (kostel sv. Vojtěcha, klášterní zahrada, Café Dientzenhofer). Hudební program v podobě vystoupení formace Maerlin doplní profesionálními divadelními představeními pro děti v podání Naivního divadla Liberec a prohlídkami kláštera spojenými s hudebním vystoupením Tria Braunensis zaměřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, včetně prohlídky refektáře, knihovny s mnoha vzácnými tisky a barokního kostela sv. Vojtěcha. Podrobnosti k programu je možné najít na webových stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments