Festival Za poklady Broumovska představí všechny své letošní rezidenční umělce

Kostel sv. Barbory v Otovicích bude v sobotu 17. července v 18 hodin místem prvního společného setkání všech tří rezidenčních umělců festivalu Za poklady Broumovska. Violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková provedou se svými kolegy, klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem, premiéru skladby „Letní nokturna“ rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho. Zazní i úprava Piazzollovy skladby Oblivion a Brahmsovo trio. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Milan Polák, Terezie Fialová, Jiří Bárta a Zuzana Rzounková - Za poklady Broumovska 2021 (foto Za poklady Broumovska )
Milan Polák, Terezie Fialová, Jiří Bárta a Zuzana Rzounková – Za poklady Broumovska 2021 (foto Za poklady Broumovska )

První společné setkání rezidenčních umělců festivalu Za poklady Broumovska, violoncellisty Jiřího Bárty a hornistky Zuzany Rzounkové, představí v premiéře cyklickou skladbu Letní nokturna, napsanou na objednávku festivalu. Podle slov rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho jde o „netradiční klavírní kvartet pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír, inspirovaný létem, jeho náladami, proměnami a poetikou“. Letní charakter díla vystihují i jednotlivé věty nazvané výběrem Půlnoční bouře, Večeře při svíčkách nebo Noci bezesné. Partnery rezidenčních umělců budou v otovickém kostele sv. Barbory klavíristka Terezie Fialová a klarinetista Milan Polák. Na koncertě zazní i rozsáhlé trio Johannesa Brahmse pro klarinet, klavír a violoncello a moll op. 114 a Illeho aranž díla Oblivion Ástora Piazzolly. Z koncertu vznikne záznam, který si budou moci posluchači pustit na festivalovém YouTube kanále v průběhu léta.

Program koncertu:
Tomáš Ille: „Letní nokturna“ pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír *světová premiéra

Johannes Brahms: Trio pro klarinet, klavír a violoncello a moll op. 114 Ástor Piazzolla (arr.Tomáš Ille): Oblivion pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír

Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům. Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75 %. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu. Místa na koncert je možné rezervovat e-mailem.

Jiří Bárta, Terezie Fialová, Zuzana Rzounková, Milan Polák (foto Za poklady Broumovska)
Jiří Bárta, Terezie Fialová, Zuzana Rzounková, Milan Polák (foto Za poklady Broumovska)

Ohlédnutí za koncertem v Polici nad Metují:

Bouřivým a dlouhotrvajícím potleskem ve stoje odměnilo festivalové publikum výkon izraelského klavíristy Borise Giltburga, který vystoupil v sobotu 10. července v Polici nad Metují, v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Giltburgovo provedení děl Sergeje Rachmaninova a klavírní sonáty „Hammerklavier“ Ludwiga van Beethovena si přišlo vyslechnout 196 návštěvníků, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou 18.285 Kč.

„Bylo nám ctí přivítat na festivalu tak skvělého pianistu, jakým je Boris Giltburg. Vybraný program nebyl ani interpretačně ani posluchačsky jednoduchý a Boris byl velmi mile překvapen naprostou pozorností a koncentrovaností publika. Chvílemi jste měli pocit, že posloucháte dokonalou nahrávku,“ dodávají k mimořádnému vystoupení pořadatelé. „Úchvatný a okouzlující zážitek, přála jsem si, aby koncert nikdy neskončil,“ zhodnotila sólové vystoupení klavíristy jedna z posluchaček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments