Týden s tancem

Léto přeje festivalům: probíhá KoresponDance nebo novocirkusový festival v Olomouci; brněnský balet tančí na Biskupském dvoře Romea a Julii. Ze zpráv: Praha přislíbila nový taneční sál pro Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, Dekkadancers chystají premiéru pro podzimní festival Lípa Musica.
Z pražského zahájení festivalu KoresponDance 2021 (foto Dragan Dragin)

AKTUALITY

Festival KoresponDance začíná svou hlavní část ve Žďáru nad Sázavou
Již dnes se pomalu začne rozjíždět ždárská část festivalu KoresponDance. Performeři Tilde Knudsen, Markéta Stránská, Benjamin Richter a Roman Zotov-Mikshin budou tvořit přímo v ulicích, budou se objevovat a zase mizet v nahodilých časech na předem neznámých místech. KoresponDance tak pár dnů před hlavními festivalovým dny vyrazí do centra Žďáru nad Sázavou vstříc svému publiku.

Hlavní program odstartuje v pátek 15. července. Letos je koncipován do čtyř bloků, které budou samostatně tvořit komorní festivaly. Do každého bloku jsou zařazeny 3 velká představení, ukázka z mezinárodního komunitního projektu ŽďárUrban a multimediální projekt Jany Bitterové a Iana Biscoe Collectron. K vidění bude jako vždy nový cirkus, tanec i pohybové divadlo, a to v evropském obsazení. Ze Španělska přijede akrobatický duet Gracie May Marshall a Cristian Fierro s představením Fling. Dekomponované žonglování v tzv. during performance TAKTiL uvede Benjamin Richter z Rakouska, své oceňované sólo přiveze James Batchelor, Australan působící v Berlíně. Druhý blok zahrnuje první reprízy na KoresponDance Praha premiérovaného představení britského Etta Ermini Dance Theatre Oqda, pohybové zpracování magického příběhu Alenky v říši divů představí Dánka Tilde Knudsen a druhou during performance Ferst Dadler je venku v letošním programu v premiéře uvede uskupení Ferst Dadler.

Po loňské spolupráci s Festivalem tanečních filmů je letošní program projekcí rozšířen o spolupráci také s norským festivalem RIFF. Páteční a sobotní pozdní večer tak bude ve znamení Letního tanečního kina, v pátek pod taktovkou ředitelky Festivalu tanečních filmů Jany Návratové, která sama provede kurátorským výběrem krátkých snímků pod názvem Landcape. Sobotní večer pak bude patřit R.E.D. International Film Festival a jejich výběru.

KoresponDance letos myslel i na profesionální tanečníky a kromě tradičního programu workshopů a dílen pro děti a veřejnost zařadil i sérii MasterClass, které povedou hosté festivalu Antonio Airbues, James Batchelor a Roman Zotov-Mikshin.

Celý program je k dispozici na korespondance.cz

Balet ND Brno – Romeo a Julie (foto Ctibor Bachratý)

Brněnský balet na Biskupském dvoře tento týden s Romeem a Julií
Od 14. do 18. července
2021 se baletní soubor NdB se přesouvá na Biskupský dvůr, kde bude každý večer vystupovat jako součást Léta na Biskupském dvoře 2021 s inscenací Romeo a Julie. Navazuje na předchozí úspěšné projekty Letní baLetní koktejl na Biskupském dvoře (2017, 2019) a na nádvoří hradu Špilberk (2018). Tentokrát však zvolil legendární celovečerní titul Romeo a Julie, který diváci kvůli nouzovému stavu nemohli již rok vidět na domovské scéně v Janáčkově divadle. Historický vzhled Biskupského dvora pod brněnským Petrovem doslova vyzývá k uvedení titulů, jako je nejslavnější shakespearovský příběh lásky.

Neoklasická verze Mária Radačovského, v režii Martina Glasera, scénografii Marka Hollého a kostýmech Alexandry Gruskové, na nádhernou hudbu Sergeje Prokofjeva a ve spojení s oblohou plnou letních souhvězdí, bude zaručeně nezapomenutelným zážitkem. Inscenátoři vytvořili pro tento letní projekt novou scénografii na míru Biskupského dvora. Baletní dílo, které je s Brnem neodmyslitelně spojeno díky světové premiéře v Mahenově divadle (tehdejším divadle Na hradbách) v roce 1938, tak zavítá na další místo.

Taneční zpracování Shakespearova dramatu je velmi oblíbené a mnozí proslulí choreografové vytvořili během 20. století legendární inscenace hrané po celém světě dodnes. Důvod, proč tomu tak je, lze hledat nejen ve věčně rezonujícím tématu tragické lásky, ale i v nádherné hudbě Sergeje Prokofjeva, která je považována za jeden z nejkrásnějších baletních opusů vůbec. „Přestože se náš příběh neodehrává v historických kulisách a kostýmech renesanční Verony, ctí inscenátoři Shakespearovo drama a jeho hlavní motiv prvního vzplanutí lásky dvou mladých lidí. Dominantním tématem baletu je ale nepřátelské rozdělení společnosti, z jejichž protipólů oba milenci pocházejí. Záměrem tvůrců bylo zpracovat předlohu jako současné taneční drama, aktuální, rezonující s dobou i vkusem dnešního baletního diváka,“ uvádějí tvůrci.

Duncan Centre – Sasha Waltz/Jiří Bartovanec: Kreatur (foto Vojtěch Brtnický)

Absolventi Duncan Centre v Divadle Archa s choreografií Sashy Waltz
Choreograf Jiří Bartovanec a mladí absolventi konzervatoře Duncan Centre reprízují jednu z posledních choreografií Sashy Waltz, Kreatur, v pondělí 19. července v Divadle Archa. Mladí tanečníci z pražské konzervatoře Duncan Centre dostali před časem jedinečnou příležitost se blíže seznámit s jednou z nejnovějších choreografií Sashy Waltz, aby získali živou zkušenost se soudobými choreografiemi od světoznámých tvůrců. Představení Kreatur přivezl do České republiky jeden z jejích tanečníků a spolupracovníků Jiří Bartovanec. Choreografovi se podařilo získat svolení k nastudování představení, které v originále tančí 14 tanečníků. Premiéra se konala před rokem v rámci festivalu Tanec Praha, naši recenzi si můžete přečíst zde.

Cirk La Putyka – Kabaret Dynamit (foto Tomáš Helísek)

V Olomouci probíhá festival nového cirkusu Cirkuskus
Od 10. do 19. července
se olomoucké Letní kino stává v produkci Divadla na cucky dějištěm novocirkusového festivalu. Včera jej svým vystoupením zahájil soubor Losers Cirque Company. Festival představí celkem pět večerních představení, sedm workshopů, čtyři DJ sety a dvě filmové projekce, z nichž jednu živě doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

„Rádi bychom Olomoučany přesvědčili, že stojí za to strávit alespoň část dovolené doma a přespolní publikum naopak do Olomouce na dovolenou pozvali,“ uvádí ředitelka Divadla na cucky Alžběta Kvapilová. „Vybrali jsme nejen strhující show předních českých ansámblů, ale zajistili jsme také řadu workshopů, a to především pro děti. Tyto dílny nabízíme zcela zdarma.

Diváci se mohou těšit na Cirk La Putyka (uvede představení Kaleidoscope a novinku Kabaret Dynamit), Losers Cirque Company (Kolaps, Konkurz) a Bratrů v tricku. Ti uzavřou tuto letní akci, konanou bez výjimky pod širým nebem, pohybovou humoreskou Plovárna. Představení, volně inspirované Vančurovou novelou Rozmarné léto, se jako jediné uskuteční mimo areál Letního kina – a to přímo na Dolním náměstí, s volným vstupem. Workshopy jsou přístupné bez poplatku, rezervace je však nutná. Ceny představení a program najdete na www.divadlonacucky.cz.

Z oslav 70. výroční Taneční konzervatoře hl. m. Prahy v roce 2015 (zdroj Taneční konzervatoře hl. m. Prahy / foto Serghei Gherciu)

Hl. m. Praha nechá připravit projekt stavby sálu pro taneční konzervatoř
Pražský magistrát má v plánu vypsat tendr v hodnotě zhruba sedmi milionů korun na přípravu dokumentace pro stavbu nového sálu pro Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, kterou město zřizuje. Dnes o tom rozhodli městští radní.

Nový sál má vzniknout v bloku u náměstí Jana Palacha, který konzervatoř využívá spolu s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou (UMPRUM). Celá stavba sálu má podle radního Víta Šimrala vyjít na asi 150 milionů korun: „Sál bude využíván pro každodenní výuku praktických odborných předmětů, v tomto případě tanečních, s výukovým prostorem pro zhruba dva krát dvacet studentů.“

Pro veřejnost bude podle Šimrala v sále zajištěn prostor k prezentaci výsledků práce školy s hledištěm pro 100 diváků a jevištěm pro 30 účinkujících. „Doufejme, že v příštím roce začne samotná výstavba,“ dodává.

Projektová dokumentace bude podle informací magistrátu navazovat na již dříve provedenou studii UMPRUM, která potvrdila možnost sál ve vnitrobloku budovy postavit. UMPRUM podle dřívějších informací plánuje rekonstrukci svojí budovy, magistrát v roce 2018 se školou uzavřel memorandum o společném postupu prací.

AVÍZA

Brasil Fest přinese na přelomu července a srpna do Brna karnevalovou atmosféru
Druhý ročník třídenního festivalu Brasil Fest přinese na přelomu července a srpna do centra města Brna karnevalovou atmosféru, brazilskou kulturu, temperamentní hudbu, tanec a jihoamerické jídlo. Vstup na akci bude až na zahajovací koncert Yamandu Costy na hradu Špilberk zdarma. Za vystoupení brazilského kytaristy lidé zaplatí 400 korun.

Sobotní program zahájí karnevalový průvod, který povede z Moravského náměstí na Zelný trh. Jednou z jeho tváří bude tanečnice a vítězka StarDance Veronika Lálová, která dříve tančila na karnevalu v Riu de Janeiro. „Brasil Fest mi umožní si ten úžasný zážitek z Ria prožít letos znovu, před českým publikem, za přítomnosti kamarádů a profesionálních hudebníků. Účastnila jsem se i loňského, prvního ročníku a bylo to perfektní, atmosféra byla jedinečná,“ říká.

Následovat budou koncerty a taneční vystoupení na třech pódiích, a to na nádvoří Staré radnice, na Zelném trhu a na Jakubském náměstí. Hlavním účinkujícím bude mezinárodní kapela AYOM, která získala ocenění nejlepší kapely žánru World Music 2021. Součástí programu bude také ochutnávka specialit jihoamerické kuchyně a v neděli se mohou účastníci těšit na hudební a taneční workshopy v Lužánkách.

Jsme šťastni, že festival dokázal přitáhnout takovou špičku hudební scény, jakou je Yamandu Costa, či nový objev na hudební scéně, kapelu AYOM. Také jsme rádi, že se nám podařilo dostat hlavní koncert na terasy hradu Špilberk a sobotní program rozšířit na celkem tři pódia,“ uvádí dramaturg festivalu Jakub Škrha.

Loňský první ročník festivalu vznikl jako oslava stoletého výročí česko-brazilských vztahů. „Festival byl zamýšlen jako jednorázová oslava. Jsem ovšem velmi rád, že se kapela Ritmo Factory v čele s Jakubem Škrhou rozhodla na velký úspěch navázat a Brasil Fest uspořádat i letos. Věřím, že se jim podaří připravit minimálně stejně kvalitní festival, který opět roztančí letní Brno,“ uvádí radní pro kulturu Marek Fišer.

Kromě Brasil Festu nabídne letní Brno milovníkům hudby a tance také festival Brno živě s více než 30 koncerty na různých místech nebo festival Uprostřed, jehož součástí bude i baletní představení.

Festival Lípa Musica uvede v říjnu ve světové premiéře balet Stabat Mater
Světovou premiéru baletu Stabat Mater uvede v rámci svého jubilejního 20. ročníku Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. Na hudební zpracování soudobého italského skladatele Marca Rosana balet nastuduje soubor Dekkadancers pod vedením úspěšného tanečníka a choreografa Ondřeje Vinkláta. Původně plánovanou premiéru 7. října v Městském divadle Děčín navíc doplní druhé představení 10. října v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Stabat Mater líčící bolest Panny Marie pod Kristovým křížem je odjakživa jednou z nejpřitažlivějších duchovních předloh, která zlákala nespočet hudebních skladatelů různých hudebních stylů a epoch. „Stabat Mater je látka, která není nikterak pozitivní. Vždyť matka přichází o syna! To, co tohle pochmurné téma zvelebuje a povyšuje, je právě hudba. A hudba, kterou napsal Marco Rosano, je přenádherná,“ říká o projektu Ondřej Vinklát.

Lípa Musica nabídne světovou premiéru za účasti skladatele Marca Rosana a v podání jednoho z předních souborů v oblasti současného tance u nás, ceněného pro výjimečnou pohybovou invenci, energii a virtuozitu. „Diváci se mohou těšit na dynamicky uchopenou choreografii. Dekkadancers je souborem, který je známý díky svému neotřelému humoru, který mnohdy jde až za hranu, ale zároveň choreografiemi,“ dodává Ondřej.

Festival Lípa Musica začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. Letos od 4. září do 28. října nabídne 22 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a osmého ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem jubilejního ročníku se stal jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který se představí hned ve třech festivalových projektech.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments