Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla

15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska zakončí v neděli 27. září v broumovském klášteře od šesti hodin koncert houslisty Pavla Šporcla a cimbálové kapely Gipsy Way Ensemble.
Pavel Šporcl (archiv)

Program koncertu, na kterém zazní úpravy děl Johannesa Brahmse, Ástora Piazzolly, autorské kompozice Pavla Šporcla, lidové písně, maďarské čardáše a filmová hudba, je pokračováním prvního programu Pavla Šporcla s cikánskou tématikou Gipsy Way. Spojuje velké mistrovství s temperamentem a cikánskou vroucí krví. Na rozdíl od prvotiny Gipsy Way nový projekt výrazněji sází na nevšední technickou vybavenost a osobitost primáše Pavla Šporcla. Ten se v programu představuje také jako aranžér a autor hudby. S cimbálovou kapelou Pavel Šporcl odehrál více než 300 koncertů v nejrůznějších zemích světa včetně Číny, provedl úspěšná turné, v rámci nichž třikrát zcela vyprodal legendární pražskou Lucernu.

Účinkují:
Pavel Šporcl, housle
Tomáš Vontszemü, cimbál
Ján Rigó, kontrabas
Zoltán Sándor, viola / kytara

15. ročník festivalu nabídl včetně vystoupení Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble celkem třináct koncertů, které si přišlo během léta vyslechnout přes 2 000 návštěvníků. Na dobrovolném vstupném se vybralo téměř 160 000 korun, kterými pořadatelé festivalu přispějí na opravy broumovských kostelů, v nichž se festival odehrává. Čtyři z koncertů se vysílaly také online na sociálních sítích festivalu a na internetové televizi Mall.tv v rámci série #kulturažije a celkový počet zhlédnutí přesáhl 15 000.

Na festivalu vystoupili sopranistka Jana Šrejma Kačírková s kytaristou Lukášem Sommerem a M. Nostitz Quartet, klavíristé Ivo Kahánek a vítězka soutěže Broumovská klávesa Nora Lubbadová, mezzosopranistka Ester Pavlů s barytonistou Romanem Hozou a klavíristou Ahmadem Hedarem, rakouský soubor Aureum Saxophon Quartett, Cimbálová muzika Milana Broučka, hobojista Martin Daněk s cembalistkou Monikou Knoblochovou a hráčkou na violu da gamba Mélusine de Pas, účastníci Letních hornových kurzů i jejich lektoři, hornisté Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, Dariusz Mikulski (Polsko), Raimund Zell (Německo), klarinetista Milan Polák a klavíristka Jana Goliášová, soubor Prague Cello Quartet, Pražský žesťový soubor s varhaníkem Alešem Bártou a Královéhradecký dětský sbor Jitro pod vedením Jiřího Skopala.

Nezisková společnost Za poklady Broumovska doplnila svou aktivitu také účastí na vydání pozoruhodné faksimile dobového opisu Klavírního koncertu č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena, kterou v nezpracovaném fondu hudebnin broumovského kláštera nalezl prof. Petr Daněk. Jedná se o vzácný doklad provozování Beethovenovy hudby v Čechách v první polovině 19. století. Festival touto aktivitou navázal na dlouhodobou myšlenku provozování nalezených děl z broumovského archivu a zároveň připomněl letošní 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Další velmi úspěšný projekt ZPB o.p.s. v podobě Letních hornových kurzů přivítal na začátku srpna v broumovském klášteře a okolí téměř šedesátku účastníků z celé Evropy a stal se tak jednou z největších evropských akcí podobného charakteru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments