Festivalová pódia i úvod komorní řady: PKF – Prague Philharmonia vstupuje do nové koncertní sezony

V prvních týdnech nové sezony čekají orchestr PKF – Prague Philharmonia festivalová vystoupení v rámci festivalu Dvořákova Praha a v Českém Krumlově, zahájení komorního cyklu K se Zemlinského kvartetem a v neposlední řadě konkurz do Orchestrální akademie PKF, která právem nese podtitul „náročná, dobrodružná, na celý život“.

PKF – Prague Philharmonia (zdroj FB)

Orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia je jedinečným projektem, díky kterému dostane každoročně několik mladých hudebníků možnost stát se součástí špičkového orchestrálního tělesa. „Akademiky“ pak vedou lektoři z řad kmenových hráčů orchestru. Letos se konkurz uskuteční 17. září, a to pro nástroje lesní roh, fagot, viola a bicí.

„Vždycky jsem slýchala krásné věci o PKF. A pokaždé, když jsem je slyšela hrát, jsem byla nadšená. Právě pro to kouzlo, které tento orchestr má, jsem se přihlásila ke konkurzu a teď jsem v sedmém nebi, že můžu být jeho součástí. Našla jsem tam přátele a kolegy, kterým na hudbě záleží a chtějí ji dělat co nejlépe. Našla jsem i podporu a důvěru, kterou člověk občas opravdu potřebuje. A vím, že ačkoli moje působení v akademii jednou skončí, vždycky můžu přijít a budu se cítit tak, jak se cítím, když s nimi můžu hrát“, říká flétnistka Barbora Haasová, členka Orchestrální akademie. Její slova potvrzuje i fakt, že řada členů PKF akademii v minulosti absolvovala.

István Várdai (foto Balázs Borocz)

Festival Dvořákova Praha doznal kvůli vývoji pandemie Covid-19 řady změn a program v současné době zahrnuje výlučně české umělce. PKF – Prague Philharmonia se tak 16. září na jevišti setká s přední českou harfistkou Janou Bouškovou. S ní, pod taktovkou Marka Šedivého, provedou Koncert pro harfu a orchestr Es dur op. 98 Eliase Parishe Alvarse. Na programu budou také velká symfonická díla jako Janáčkův Taras Bulba nebo Lisztova Preludia. Naopak ve velmi komorním a pouze smyčcovém obsazení vystoupí PKF na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. Se sólisty Pavlem Šporclem a Vilémem Veverkou se zde orchestr představí v programu věnovaném hudbě Johanna Sebastiana Bacha.

István Várdai a Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks

Jako první z pěti abonentních řad PKF bude zahájena komorní řada K. Prvním koncertem cyklu bude 21. září večer se Zemlinského kvartetem, Jaroslavou Tajanovskou (hoboj) a Lenkou Filovou (anglický roh). Začátkem října pak orchestr nabídne i pokračování donátorské řady Lobkowicz abonmá, když 9. října vystoupí se skvělým violoncellistou Istvánem Várdaiem.

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments