Filharmonici nahráli kompletní tvorbu Andrewa Downese

Česká filharmonie nahrála CD s kompletní tvorbou Andrewa Downese. Soudobý britský skladatel upoutaný po úrazu na invalidní vozík si nahrávku svých symfonií u našeho prvního orchestru objednal a zaplatil.

Andrew Downes (foto BBC)
Andrew Downes (foto BBC)

„Hudba Andrewa Downese je velice přístupná a srdečná. Je to současně moderní hudba, nic podbízivého, ale hodnotná muzika, ze které sálá obrovský pozitivismus. Poslech nalije člověka optimismem, a když si uvědomíme, v jaké situaci se autor nachází a jak krásnou hudbu dokáže psát, tak je to o to více obdivuhodné,“ míní hornista a dirigent Ondřej Vrabec, který s Českou filharmonií letos na jaře v Rudolfinu komplet natočil. Downese označil za skladatele s jasným specifickým jazykem.

Součástí kompletu je také DVD s filmem z natáčení orchestrálních skladeb Downese Českou filharmonií. Pro její členy šlo o první zkušenost s hudbou skladatele z Birminghamu, který kvůli svému zdravotnímu stavu sledoval natáčení on-line z Anglie. „Vyznívá z toho takový klid, byla to láska na první zvuk,“ popsala houslistka Xenie Dohnalová.

Andrew Downes (foto BBC)
Andrew Downes (foto BBC)

Letos pětašedesátiletý birminghamský rodák Andrew Downes začal komponovat v osmi letech. Ve svých čtyřiadvaceti letech působil na Birminghamské konzervatoři jako lektor se zaměřením na skladbu. Svoji Symfonii č. 1, která je také součástí kompletu s Českou filharmonií, napsal v roce 1982 pro Symfonický orchestr Birminghamské konzervatoře. Koncem sedmdesátých let se jeho skladby začaly hrát mimo Velkou Británii. Prahu Andrew Downes navštívil opakovaně, spolupracoval tu už v minulosti nejen s Českou filharmonií, ale například i s Českým rozhlasem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat