Budějovický balet bude hrát víc klasiky. Nový šéf Lukáš Slavický počítá i s obměnou tanečníků

Nový umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Lukáš Slavický se nechystá po převzetí funkce dělat radikální změny v souboru, chce však navázat spolupráci s příhraničními baletními soubory. Do repertoáru divadla by rád zařadil klasické baletní tituly jako Louskáček, Korzár nebo Šípková Růženka a na českokrumlovském otáčivém hledišti by chtěl uvést Radúze a Mahulenu. Své vize dnes L. Slavický představil zástupcům médií.

Lukáš SlavickýSoubor Lukáš Slavický přebírá v červnu. Dnes uvedl, že není příznivcem radikálních změn, počítá ale s tím, že soubor zčásti obmění hlavně přirozenou cestou. „Řada umělců přišla do Českých Budějovic s dosavadním šéfem baletu Attilou Egerházim. Vyhovuje jim jeho styl a nepřekvapí mě, když budou chtít odejít. Nechystám se udělat žádnou radikální výměnu shora,“ řekl L. Slavický. Doplnil, že případné náhrady má ale vytipované. Se členy souboru se chce sejít v lednu, kdy by případně vypsal i výběrová řízení na uvolněná místa.

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek dnes ocenil působení Egerháziho v čele baletního souboru. „Jeho angažmá byl dobrý krok. Posunul soubor dál. Po sedmi letech souboru prospěje změna, dostane širší záběr,“ uvedl L. Průdek, který počítá s tím, že Slavický otevře soubor různým baletním směrům i choreografům. „Nová podoba jihočeského baletu bude barevnější. Chystáme se, že společně oslovíme soubory z příhraničních regionů z Německa a z Rakouska, například z Lince nebo Pasova,“ řekl dnes ředitel Průdek.Jihočeské divadloJedním z prvních Slavického úkolů bude především rozšíření repertoáru, aby pokrýval kombinaci různých baletních stylů, klasický balet nevyjímaje. Program mají doplňovat doprovodné akce jako workshopy, výstavy, semináře nebo taneční dílny pro veřejnost.

Pětatřicetiletý Lukáš Slavický, který doposud působil v Bavorském státním baletu v Mnichově jako první sólista, bere nové angažmá v Českých Budějovicích jako velkou výzvu a bude pro něj prioritou. „V budoucnu si dokážu představit, že bych vystoupil na jihočeském jevišti, ale za těch sedmnáct let aktivní kariéry jsem ztvárnil řadu rolí, a nemusím za každou cenu tancovat. Taneční ego teď ustoupí do pozadí,“ uvedl.

Třiatřicetiletý Lukáš Průdek se stal ředitelem jihočeské scény loni v říjnu. Ve funkci vystřídal Jiřího Šestáka, který se stal senátorem. Lukáš Slavický v čele baletního souboru je dalším členem Průdkova nového týmu.

foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat