Filharmonie Brno hrála v tureckém duchu
Koncert v tureckém duchu odehrála ve čtvrtek Filharmonie Brno ve vyprodaném Janáčkově divadle. S orchestrem poprvé vystoupil hlavní sólista sezony, turecký klavírista a skladatel Fazil Say. V české premiéře také zazněla jeho Istanbulská symfonie, která kombinuje klasické obsazení velkého orchestru s orientálními nástroji. Program otevřela předehra k opeře Únos ze serailu, kterou Wolfgang Amadeus Mozart situoval do paláce tureckého sultána. Následoval Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur. K sólovému nástroji se posadil Say a svou virtuozitou si publikum zcela získal. První část večera proto ukončily ovace ve stoje.
Po pauze přišla na řadu Istanbulská symfonie. Brněnské filharmoniky vedené Aleksandarem Markovicem doplnili tři turečtí hráči na rákosovou flétnu ney, citeru kanun a bicí či perkusní nástroje kudüm, bendir a darbuka. Podle skladatele jsou to typické zvuky turecké metropole.
Istanbulská symfonie podle Sayova autorského komentáře začíná šuměním vln Marmarského moře v nočním oparu. Stejný motiv pak publikum zaslechne ještě jednou – na konci skladby. „Symfonie, sestávající ze sedmi částí, vyvstává z moře, vypráví o Istanbulu a na konci se znovu vrací do moře,” popsal své dílo skladatel. Většina symfonie má dramatický a dynamický ráz, třeba když skladatel připomíná pád Cařihradu, vyjadřuje svůj kritický názor na fanatismus všeho druhu, zvukomalebně znázorňuje mešitu sultána Ahmeda, ruch čtrnáctimilionového města na Bosporu nebo prohýřenou orientální noc.
Publikum v Janáčkově divadle odměnilo ovacemi i druhou polovinu koncertu. Stejný program odehraje Filharmonie Brno také v pátek. Sayova hudba, konkrétně Koncert pro trubku a orchestr, zazní ještě v polovině března 2014 při dvou vystoupeních filharmonie s Gáborem Boldoczkým, světoznámým maďarským trumpetistou. Say jako interpret se do Brna vrátí na konci téhož měsíce. Na dvou koncertech zahraje sonáty Mozarta, Leoše Janáčka a Sergeje Prokofjeva. Program doplní také svými vlastními skladbami a improvizacemi.
Say je známý nejen díky své hudbě, ale také občanským postojům. Turecký soud mu v září udělil podmínečný desetiměsíční trest za urážku náboženství. Důvodem jsou posměšné poznámky na Twitteru, kde se vyjadřoval například o islámu. Hudebník vinu opakovaně popřel a tvrdil, že jeho stíhání má politický podtext. Say je známý kritik konzervativní vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
Foto archiv Filharmonie Brno
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]