Filharmonie Brno míří do Musikvereinu: Vídeň poprvé uslyší Dvořákovu 1. symfonii
V první půli večera zazní skladba Lebensstürme německého autora Heinze Winbecka. Daviesův blízký přítel zemřel 26. března 2019, pár dní poté, co Filharmonie Brno hrála jeho dílo v Besedním domě. „Volal jsem mu a říkal, jak krásně brněnské publikum jeho skladbu přijalo. Byli jsme tedy poslední, kdo ho hráli za jeho života a budeme první, kdo skladbu provede po jeho smrti. Nikdo z těch, kdo doposud hráli nebo slyšeli Winbeckovo dílo, nebyli v takové situaci jako teď my. Udělám všechno proto, abych její výjimečnost přenesl i na ostatní a znásobil tak účinek jeho hudby,“ uvedl Davies.
Winbeckův quodiblet s hudbou Franze Schuberta a na její motivy přednese ve Vídni, stejně jako v Brně při březnové české premiéře díla, basbarytonista Martin Achrainer a klavíristka Maki Namekawa. Winbeckovo bezmála hodinové dílo plyne bez přerušení jako jednolitý tok. Melodie písní, do tohoto toku vkomponované, vesměs zachovávají tvar originálu; posluchačovo ucho zachytí náznaky schubertovských harmonií, které se ovšem odvíjejí v novém hudebním – harmonickém, instrumentačním i výrazovém – kontextu, byť reflektujícím historickou perspektivu.
V druhé půli večera zazní Dvořákova Symfonie č. 1 „Zlonické zvony“. V rakouské premiéře. Dvořákovo rané dílo orchestr provede s úpravami šéfdirigenta, který zasáhl do partitury. Svoji symfonii Dvořák nikdy neslyšel, rukopis partitury poslal do soutěže a už se mu nevrátil. Objevila se teprve v roce 1923 v pozůstalosti univerzitního profesora Rudolfa Dvořáka (se skladatelem příbuzensky nikterak spřízněného), který ji údajně zakoupil v antikvariátu v Lipsku. Třebaže objev rukopisu způsobil v hudebních kruzích nemalou pozornost, na premiéru si skladba musela ještě několik let počkat: 4. října 1936, dvaatřicet let po Dvořákově smrti a jednasedmdesát let od vzniku symfonie. V Brně ji uvedl orchestr Zemského divadla pod taktovkou Milana Sachse. „Dvořák velmi často opravoval svoje díla, v tomto případě to ale udělat nemohl. Dovolil jsem si to proto já na základě svých znalostí jeho tvorby a toho, že často spolupracuji s mladými autory,“ podotkl Davies.
Filharmonici zahrají ve Velkém sále Musikvereinu, který lidé znají například z tradičních novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků. „Je to jedna z nejprestižnějších síní na světě, my k ní máme navíc speciální vztah, navrhoval ji Theophil Hansen, stejný architekt, který dal podobu Besednímu domu. Mimochodem náš sál je zmenšeninou toho vídeňského,“ upozornila Kučerová. Stejně jako orchestr se těší na vynikající akustiku. „Po delší době tak opět uslyšíme skladby ve velkém obsazení tak, jak mají znít,“ podotkla. Koncert se koná v rámci cyklu Muzik der Meister a začíná v 19:30 hodin.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]