Na koncertě pro Notre-Dame se vybralo téměř 400.000 korun

Na benefičním koncertu v pražském Rudolfinu, který se konal 23. dubna 2019 ve prospěch obnovy pařížské katedrály Notre-Dame se vybralo téměř 400.000 korun. Koncert byl součástí sbírky, kterou vyhlásilo Národní technické muzeum za podpory ministerstva kultury, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy. Připojila se i Česká filharmonie (ČF). Výtěžek podle pořadatelů poputuje pařížskému arcibiskupství. Novináře o tom dnes informoval mluvčí ČF Luděk Březina.
Notre-Dame v Paříži po požáru 2019 (zdroj FB)

Benefiční koncert se pořádal ve prospěch obnovy katedrály Notre-Dame, kterou minulý týden poničil rozsáhlý požár. Skladbu Antonína Dvořáka Stabat Mater provedlo ojedinělé složení hráčů, kteří pocházeli ze všech pražských symfonických orchestrů. Všichni včetně pěvců vystoupili bez nároku na honorář. Za dirigentský pult se postavil Tomáš Netopil.

Podle Březiny dorazilo do koncertní síně zhruba tisíc posluchačů. Koncert živě přenášela ČT Art, Český rozhlas Vltava i francouzská televizní stanice France Culture.

Na koncertu vystoupili členové orchestrů ČF, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Opery Národního divadla a Státní opery. Mezi nimi byl i přední hornista Radek Baborák. Doplnil je Kühnův smíšený sbor. Pěveckých partů se ve více než devadesátiminutové kantátě ujala sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Lucie Hilscherová, tenorista Petr Nekoranec a basista Jan Martiník.

Ve slavné gotické katedrále Notre-Dame, která patří k nejvýznamnějším památkám evropské středověké architektury, vypukl požár minulý týden v pondělí. Přišla o střechu, krovy a špičatou věžičku nad chrámovou lodí. Po požáru se ve světě zvedla mezi lidmi velká vlna solidarity a na pomoc vyhořelé katedrále vznikla řada sbírek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]