Filharmonie Brno míří do nejlepších sálů Velké Británie

Filharmonie Brno v sobotu zahajuje turné, při kterém odehraje sedm koncertů v sedmi městech Velké Británie. Nemine přitom nejprestižnější koncertní síně v zemi, například ikonický sál v Birminghamu nebo nejlepší sál Skotska, Usher Hall v Edinburghu.

Filharmonie Brno a šéfdirigent Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno a šéfdirigent Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Filharmonii Brno povede šéfdirigent Dennis Russell Davies a na ostrovy vyveze českou hudbu. Ve třech různých programech zazní Janáčkův Taras Bulba a Žárlivost, Dvořákovy Symfonie č. 8 a 9 nebo Korngoldův Houslový koncert. „Když jsem před pěti lety nastupoval na pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele v Brně, deklaroval jsem, že se chci soustředit na české autory. To se nám daří v každé sezoně, stejně tak jako na našich nahrávkách, ale toho, že vezeme české autory, a speciálně ty spjaté s Brnem i do zahraničí, si velmi cením,“ uvedl Davies. Sólových partů se ujme houslista Milan Paľa (při prvním koncertě v Bradfordu), na dalších koncertech pak houslista Alexander Sitkovetsky a violoncellistka Laura van den Heijden, oba patřící k mezinárodním mladým hvězdám žijícím v Británii.

Turné orchestr zahájí sobotním koncertem v Bradfordu. Odtud se přesune do Edinburghu, do nejlepšího sálu ve Skotsku s kapacitou přes 2.000 posluchačů. Následuje Middlesbrough a Basingstoke. V britské metropoli čeká těleso koncert v tamní Cadogan Hall. Poté se přesune do Cardiffu, hlavního města Walesu. Do sálu z 80. let minulého století. „Tam zahrajeme jediného nečeského autora, a sice Ralpha Vaughana Williamse. Je to jeden z nejvýznamnějších britských skladatelů a na 12. října připadá 150. výročí jeho narození, které se všude na ostrovech připomíná mnoha koncerty,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Orchestr zahraje Williamsovu Fantazii na téma Thomase Tallise. Jednovětá skladba pro smyčcový orchestr zpracovává hudební téma ze 16. století. Britské turné filharmonici uzavřou v Birminghamu, jehož sál je považován za jeden z nejlepších na světě. Vznikl v roce 2001 a jeho akustiku vyzdvihují odborníci, hudebníci i publikum. „Navštívili jsme ho před několika lety, když jsme hledali inspiraci a sbírali zkušenosti pro projekt našeho nového brněnského sálu. Je to neuvěřitelně působivé místo s dokonalou akustikou, ve kterém hostují nejlepší světová tělesa a vznikají oceňované nahrávky,“ uvedla Kučerová.

Na turné se orchestr vydává jen pár dní po návratu z rakouského Salcburku. Při prestižním hostování obsadil tři večery po sobě podium Velkého festivalového domu a zahájil tamní koncertní sezonu. „Publikum jsme vždy strhli k ovacím. Hudebníci si velmi chválili akustiku sálu, která jim učarovala především tím, že se při hraní dokonale vzájemně slyšeli,“ uvedla Kučerová.

V únoru příštího roku filharmoniky čeká velké turné do Spojených států. Během tří týdnů tam odehrají několik koncertů, nevyjímaje newyorskou Carnegie Hall.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments