Bartoli, Damrau a Villazón přijedou na podzim do Prahy

Agentura Nachtigall Artists připravila ve své řadě Hvězdy světové opery vskutku hvězdný vstup do sezóny 2022/23. Můžeme se těšit na tenoristu Rolanda Villazóna, sopranistku Dianu Damrau a mezzosopranistku Cecilie Bartoli.
Diana Damrau (foto Chris Singer)
Diana Damrau (foto Chris Singer)

Sezónu 2022/23 zahájí svým koncertem v Rudolfinu tenorista Rolando Villazón, který 26. října galakoncertem zároveň zakončí své evropské turné. Mezi jeho hosty bude i sopranistka Emily Pogorelc, která při svém nedávném debutu v Praze získala hluboké uznání publika i kritiky.

Rolandův nezkrotný temperament a múzami políbený génius je pověstný. Všude, kde vystupuje, má pevnou fanouškovskou základnu a nejinak je tomu i v Praze, kterou si velmi oblíbil. Mimo zpěvu se věnuje i výtvarnému umění, v Německu má vlastní TV show a v neposlední řadě si získává renomé jako operní režisér. Na Salzburském festivalu letos připravil nové nastudování Rossiniho opery Lazebník sevilský. Do titulních rolí obsadil Cecilii Bartoli a Ildebranda D´Arcangela. Nastudování bylo velice vřele přijato a všechna festivalová představení byla beznadějně vyprodaná. Z jeho nedávných rolí jmenujme alespoň Logeho ve Wagnerově Zlatě Rýna v berlínské opeře Pod lipami. Na podzim a v zimě se bude věnovat především mozartovskému repertoáru na koncertech po celém světe. Pro místní publikum není bez zajímavostí, že jej v dubnu čeká debut v roli Orfea ve stejnojmenné opeře Claudia Monteverdiho v nedaleké Semperově opeře.

8. listopadu ho bude následovat královna koloratury, Diana Damrau, která si pro Prahu připravila projekt Bell & Bel canto. Společně se svým hostem a největší nadějí místní operní scény – Petrem Nekorancem – vystoupí v těch nejkrásnějších a nejnáročnějších áriích a duetech italského bel canta a zároveň v ukázce z díla současného britského skladatele Iaina Bella, který během několika posledních let píše árie přímo na míru oběma pěvcům. Nyní nastal čas, aby si tento krásný večer vychutnalo i české publikum. Diana je temperamentní dáma s velkým D. Je sledována mnohými fanoušky nejen pro svůj fenomenální zpěv, ale i pro své módní kreace, díky nímž je v i mimo hudební svět považována za ikonu. Nedávno mohlo její umění obdivovat obecenstvo v Bavorské státní opeře, kde debutovala v roli hraběnky ve Straussově Capricciu. Na jaře tohoto roku podnikla velké evropské turné s Jonasem Kaufmannem v programu nazvaném Liederabend der Liebeslieder.

Hvězdná sezóna vyvrcholí příjezdem Cecilie Bartoli. Tuto italskou mezzosopranistku jistě není třeba dlouze představovat. Po celém světě je známa pod pseudonymem Gioiosa (radostná). Kde se objeví, tam zavládne výborná nálada a báječná tvůrčí atmosféra. Kdo jiný by tedy měl v Praze propagovat dílo Wolfganga Amadea Mozarta, zejména jedná-li se o jeho radostnou operu? Ve Dvořákově síni Rudolfina předvede koncertní nastudování opery La clemenza di Tito. Opera měla světovou premiéru 6. září 1791 ve Stavovském divadle. Pražané, kteří rozumějí nejen Mozartovi, ale také Cecilii Bartoli, zhlédnou poslední koncertní provedení této opery v rámci evropského turné v naprosto hvězdném obsazení. Slavný orchestr Les Musiciens du Prince Monaco pod vedením dirigenta Gianluca Capuana doprovodí šestici sólistů v čele s Cecilií. Jako Tito se přestaví americký tenorista John Osbor, který je vítaným hostem prestižních scén včetně Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly, londýnské Covent Garden a Vídeňské státní opery. Mladou egyptskou sopranistku Fatmu Said (Vitellia) označil deník Frankfurter Allgemeine Zeitung za objev současné operní scény, na níž se prosadila od svého senzačního debutu v milánské La Scale v roce 2016 v roli Mozartovy Paminy. Mladá německo-americká mezzosopranistka Siena Licht Miller (Annio) bude od sezony 2022/23 sólistkou Opery Curych. Francouzská sopranistka Mélissa Petit debutovala na salcburském Svatodušním festivale v roce 2021 jako Mozartova Servilia. Také renomovaný maďarský basbarytonista Peter Kálmán hostoval na Svatodušním festivale 2021 jako Publio v témže projektu a v roli Orovesa se podílel na provedení Belliniho Normy s Cecilií Bartoli v titulní roli (Salcburk, Paříž, Baden-Baden a Monte Carlo). Připomeňme, že role nešťastně zamilovaného Sesta z výše jmenované opery je jednou z Bartoli erbovních rolí. Cecilia je od roku 2012 je uměleckou ředitelkou Svatodušního festivalu v Salcburku. Zcela nedávno převzala z rukou Plácida Dominga prezidenství organizace Europa Nostra, která již šedesát let chrání evropské kulturní dědictví a v roce 2023 se jako první žena v historii Opéra de Monte-Carlo ujme ředitelského křesla tohoto divadla. Pro agenturu Nachtigall Artists to bude jeden z produkčně nejnáročnějších projektů ve své více než dvacetileté historii.

Z dalších operních hvězd, které agentura v této sezóně přiveze do Prahy, jsou i Pene Pati, společný koncert Pretty Yende a Nadine Sierry a v dubnu recitál Vittoria Grigola.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments