Novou sezonu Českého spolku pro komorní hudbu otevře recitál Pavla Černocha

Český spolek pro komorní hudbu připravil pro svou 128. sezonu osmadvacet koncertů v pěti cyklech. První koncert, operně laděný recitál, nabídne už v neděli 9. října ve Dvořákově síni Rudolfina přední český tenorista Pavel Černoch s klavíristou Davidem Švecem.

Pavel Černoch (zdroj Pavel Černoch)
Pavel Černoch (zdroj Pavel Černoch)

Pravidelný host nejprestižnějších evropských operních domů, Pavel Černoch, se publiku představí velmi různorodými áriemi. Zazní hudba Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmse, Carla Marii von Webera, Giuseppe Verdiho či Richarda Wagnera. K průřezu zásadním světovým repertoárem sólista přidá i českou operu, například úryvky ze Smetanova Dalibora nebo Dvořákovy Rusalky, v níž v současné době zpívá Prince také v Národním divadle.

Recitálová řada Českého spolku pro komorní hudbu zahrnuje ještě další tři vystoupení. K hvězdným interpretům patří houslista Leonidas Kavakos, který se s recitálovým programem, složeným ze skladeb Schuberta, Janáčka a Francka, v prosinci v Praze představí poprvé. Díla Bacha, Schumanna a Schuberta provede v únoru mezinárodně uznávaný klavírista českého původu Lukáš Vondráček. Špičkovému vokálnímu umění bude věnován závěrečný, dubnový koncert: britský pěvec Ian Bostridge přiveze do Prahy Schubertův cyklus Zimní cesta.

Vedle recitálového cyklu jsou pilířem 128. sezony Českého spolku pro komorní hudbu vystoupení smyčcových kvartet. Na svém posledním evropském koncertě vystoupí americký Emerson Quartet, pětatřicet let existence opožděně oslaví Wihanovo kvarteto a dvacet let od založení si připomene Pavel Haas Quartet. Premiérově se představí mladý newyorský soubor Calidore Quartet, zahraje také Škampovo kvarteto a z Brna zavítá Graffovo kvarteto.

Prostor dostanou i tria – klavírní Trio Martinů, dechové Trio Českého rozhlasu či smíšené Brahms trio Praha. Pestrý program s rozšířeným obsazením o klavír a basklarinet představí Afflatus Quintet, v komorním složení naopak vystoupí Harmonie České filharmonie pod vedením Ondřeje Vrabce. Milovníky bicích nástrojů potěší vystoupení HAMU Percussion Ensemble.

Dlouho očekávaným koncertem je ze sezony 2020/2021 přeložený recitál předního českého specialisty na Chopina Ivana Klánského. Bachovy Goldbergovské variace provede na cembalo Jaroslav Tůma a na koncertě věnovaném tvorbě Niccolò Paganiniho se předvedou houslista Jiří Vodička a kytarista Pavel Steidl. A dojde i na pozoruhodnou vokální tvorbu: kromě souboru Martinů Voices vystoupí mezzosopranistka Jana Hrochová nebo sopranistka Barbora Řeřichová.

Zvláštní pozornost si zaslouží II. cyklus. Jeho kurátorem se stal zakladatel a člen Pavel Haas Quartet violoncellista Peter Jarůšek, který si na tři koncerty přizval tuzemské i zahraniční spoluhráče. Kromě členů jeho domovského souboru s ním vystoupí violista Pavel Nikl, violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Dalibor Karvay nebo skvělý izraelský klavírista Boris Giltburg.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments