Filharmonie Brno oslaví 200. výročí Bedřicha Smetany přesně v hodinu, kdy se narodil

Filharmonie Brno připravila čtyři projekty, kterými připomene 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Oslavy začnou pozítří koncertem Bedřich Smetana 200, v sobotu pokračují přes dopolední rodinný koncert, kdy orchestr na pódiu oslaví Smetanovo narození na minutu přesně. V dubnu zazní v autorově úpravě pro čtyřruční klavír jeho cyklus Má vlast a v červnu, při festivalu Mozartovy děti, je většina Slavnostního koncertu věnovaná jeho hudbě.
Maki Namekawa, Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)
Maki Namekawa, Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Koncerty Bedřich Smetana 200 tento čtvrtek a pátek nabídnou nejen hudbu Smetany, ale i dvou skladatelů, kteří jeho tvorbu významně ovlivnili: Franze Liszta a Richarda Wagnera. „Program vypovídá o tom, kým Smetana byl, kým být chtěl a kým snad jednou být mohl. Jeho hudba vlastně zazní jen v prvních patnácti minutách a potom začíná vyprávět spíše o něm, o jeho životě,“ uvedl hudební publicista Boris Klepal. Smetana byl přesvědčeným stoupencem novoromantické programní hudby, ve které spatřoval pokrok oproti klasickým formám hudby absolutní. Šel tak ve šlépějích svého patrona a přítele Franze Liszta, pod jehož vedením vytvořil trojici symfonických básní inspirovaných slavnými dramaty. Koncert otevře jedna z nich, Valdštýnův tábor podle Friedricha Schillera, ve které Smetana zhudebňuje například hemžení v táboře, pitku vojáků, svítání, pochod vojáků a další výjevy. Následuje Klavírní koncert č. 2 Franze Liszta, který byl jedním z největších průkopníků symfonické básně a programní hudby. Sólového partu se ujme mladý klavírista Marek Kozák. Druhou půli večera vyplní Parsifal Richarda Wagnera, jehož opera plná náboženské mystiky žije díky několika orchestrálním suitám i na koncertních pódiích. „Smetana byl jistou dobu obviňován z wagneriánství, z neoriginality své hudby. Je ale potřeba říci, že v druhé polovině 19. století se začalo do wagneriánů nadávat v podstatě každému skladateli, který se odchýlil od dlouho vytvářených a zažitých konvencí,“ podotkl Klepal.

Uvedení Wagnerova Parsifala v koncertní podobě je vzácné. „Příliš se nehraje, jednak kvůli náročnosti a pak také kvůli velikosti obsazení. Jsem velmi ráda, že u nás zazní a osobně jej považuji za jeden z vrcholů sezony,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Po čtvrtečním a pátečním koncertě v Janáčkově divadle se středobodem programu stane Smetana i při sobotním dopoledni Rodinného abonmá s názvem Hudba a jubileum. „Využijeme toho, že se koncert koná v den jeho narozenin. A proto přesně v jedenáct hodin, tedy v čas, kdy se narodil, tento moment patřičně oslavíme,“ uvedla lektorka edukací a moderátorka koncertu Kristýna Drášilová.

Další oslavy jsou naplánovány na 18. a 19. dubna. V podání šéfdirigenta Dennise Russella Daviese a jeho ženy Maki Namekawy zazní Má vlast ve Smetanově úpravě pro čtyřruční klavír. Koncert doprovodí vizualizace Cori O´Lana, ředitele renomovaného rakouského festivalu Ars Electronica, které budou živě reagovat na hudbu. Koncert se vyprodal během pár dní, na další, přidaný o den později, zbývá posledních pár vstupenek.

Také festival Mozartovy děti Smetanu neopomine. Velkou část Slavnostního koncertu 8. června vyplní právě Smetanova hudba. Ve společném podání talentovaných žáků základních uměleckých škol a orchestru zazní například jeho Louisina, Jiřinková a Bettina polka.

Vstupenky na koncerty jsou k dostání online na stránkách Filharmonie Brno, ve filharmonickém předprodeji v Besední ulici nebo na místě, půl hodiny před začátkem. Sobotní koncert, stejně jako Má vlast 18. dubna už je vyprodán. Festival Mozartovy děti bude v prodeji od dubna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments