Filharmonie Brno ruší připravované živé koncerty do konce sezony

Z pomalu končící 65. sezony odehrála Filharmonie Brno pouhé tři koncerty: Zahajovací, Ludwig 250 & Arvo 85 a projekt Andělé smutku – ten už se změněným programem kvůli zákazu zpěvu. V Besedním domě ji tak lidé slyšeli naposledy 2. října, o pár dní později, 11. října, posledním živým koncertem předčasně uzavírala festival Janáček Brno.
Prázdný brněnský Besední dům (foto Filharmonie Brno)
Prázdný brněnský Besední dům (foto Filharmonie Brno)

Od té doby se s ní posluchači setkávají jen prostřednictvím živých vysílání v rozhlase nebo streamů. „A zůstane to tak až do konce sezony, tedy do 25. května, kdy jsme měli hrát náš poslední program. Vzhledem ke stále nejasným okolnostem rozvolňování kultury a návratu publika jsme se rozhodli sezonu uzavřít,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Uvedla, že prvním možným setkáním s posluchači tak může být v červnu jeden z filharmonických festivalů, Expozice nové hudby.

To, že orchestr nehraje pro publikum v sále, ale neznamená, že má volno. Hned v sobotu 1. května ho mohou lidé slyšet při živém přenosu z Besedního domu. V 19 hodin začne na Českém rozhlasu Vltava „superbrněnský“ koncert s názvem Novák 100, na kterém zazní skladby Jana Nováka, Leoše Janáčka a Ericha Wolfganga Korngolda. „V této sezoně jsme živě vysílali také program Paľa hraje Schnittkeho a pak světovou premiéru Symfonie č. 3 „A Line Above the Sky“Thomase Larchera, kterou od nás přebíraly i zahraniční rozhlasové stanice,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Kromě rozhlasových přenosů filharmonie také streamovala Koncert představující nová CD, Adventní koncert, projekt Opravdový Vivaldi a minulý týden dvě velké symfonie Brahms & Glass: #2. „Pokud se říká, že nás pandemie naučila novým věcem, platí to v této oblasti vrchovatě. I tak jsme ale se streamy šetřili a přenášeli jen výjimečné projekty, které stojí za to slyšet i zprostředkovaně. Stále totiž platí, že živou hudbu nic nenahradí. O to větší radost mám ze streamu minulý týden, kdy nás díky Glassově Druhé symfonii sledovaly živě stovky lidí ve Spojených státech,“ uvedla Kučerová.

Filharmonie Brno - světová premiéra Symfonie č. 3 Thomase Larchera (foto Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno – světová premiéra Symfonie č. 3 Thomase Larchera (foto Filharmonie Brno)

Vynucenou pauzu filharmonie využila také k nahrávání nových CD nebo například focení orchestru. Výrazně posílila také své edukační online aktivity. „Při online workshopech jsme se pravidelně setkávali se stovkami dětí z celé republiky. Odvysílali jsme bezmála padesát programů, některé například ve spolupráci s Moravskou galerií,“ uvedla lektorka edukací Filharmonie Brno Kristýna Drášilová.

Zatím není možné vyčíslit ekonomické ztráty související s přerušením provozu. Posluchači totiž mohou žádat vrácení vstupného až po uplynutí data zrušeného koncertu. „Alespoň touto cestou chci poděkovat všem, kdo od toho upouštějí a částku nám věnují. Velmi si toho vážíme. Naše ztráty jdou do milionů korun, nejen ze vstupného, ale také z pronájmu Besedního domu nebo zrušených zahraničních turné,“ podotkla Kučerová. Na představení nové sezony se posluchači podle ní mohou těšit v druhé půli května.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments