Filharmonie Brno slaví šedesátiny – vyprodanými koncerty a příslibem nového sálu
Mimořádný úspěch hlásí v závěru roku Filharmonie Brno, která 1. ledna 2016 oslaví své šedesáté narozeniny. Posluchači zaplnili do posledního místa prakticky všechny prosincové koncerty. Nejrychleji zmizely vstupenky na Moravskou a Českou mši vánoční, Velký předvánoční koncert se 4TETem a koncert pro děti a rodiče Andělské pírko. Také Novoroční koncert hlásí vyprodáno, a proto se mimořádně uvolní do prodeje místa ve služebních lóžích. Kromě zájmu posluchačů se brněnská filharmonie těší i z příslibu vyšších platů a z toho, že příprava nového koncertního sálu postoupila v půli prosince o další krok dopředu.
Pravidlo, že předvánoční čas se nese ve znamení stresu a spěchu pro příznivce Filharmonie Brno zřejmě neplatí. Nejen, že si našli čas na návštěvu koncertu, ale prakticky všechna prosincová vystoupení zaplnili do posledního místa. „Největší radost z naší práce máme, když hrajeme před vyprodanými sály. Z tohoto pohledu jsme dostali hned čtyři krásné dárky k našim šedesátinám a to čtyři bezezbytku vyprodané koncerty. V Besedním domě to byly Česká a Moravská mše vánoční a koncert pro děti a rodiče Andělské pírko, na které jsme dokonce museli přistavovat židle, a v Adam Gallery velký předvánoční koncert se 4TETem.“ informovala PR manažerka Filharmonie Brno Lenka Němcová. I do nového roku vstoupí filharmonici s plným hledištěm. „Janáčkovo divadlo je také úplně vyprodáno. Kvůli mimořádnému zájmu proto uvolníme do prodeje i místa ve služebních lóžích,“ doplnila Němcová.
Letošní Novoroční koncert je pro Filharmonii Brno výjimečný. Oslaví při něm šedesát let od svého založení a při této příležitosti odehraje repliku svého vůbec prvního koncertu, který se uskutečnil 1. ledna 1956. Zazní tak Houslový koncert D dur op. 35 od Petra Iljiče Čajkovského a také jeho Symfonie č. 6 h moll op. 74 „Patetická“. Jedinou obměnou oproti původnímu programu je uvedení skladby Miloše Štědroně, která zazní ve světové premiéře. Dílo s názvem Cesta doprovodí promítání černobíle reportáže z britského turné Filharmonie Brno v říjnu 1966. Také tu uvidí návštěvníci koncertu vůbec poprvé, protože byla objevena poměrně nedávno. Na koncertě, který bude dirigovat Ondrej Lenárd, se poprvé v rámci šedesáté sezony představí její sólistka Alina Pogostkina, německá houslistka ruského původu.
Tradice brněnské filharmonie se datuje od sedmdesátých let devatenáctého století, kdy v Brně začal mladý Leoš Janáček usilovat o vznik českého symfonického orchestru. Dnešní filharmonie vznikla v lednu 1956 sloučením dvou tehdejších symfonických orchestrů – rozhlasového a krajského. Název Filharmonie Brno používá od listopadu roku 2005 a její více než stočlenný orchestr hraje na festivalech a v koncertních síních celého světa. Spolupracuje s proslulými dirigenty a hvězdnými sólisty. Pravidelně vyprodává sály například v Japonsku, v roce 2015 poprvé navštívila Omán.
Kromě vyprodaného hlediště se Filharmonie Brno v závěru roku 2015 těší také z toho, že dostala od svého zřizovatele, Statutárního města Brna, příslib na zvýšení platů a že stavba nového koncertního sálu postoupila o další krok kupředu. „Brněnští radní schválili v půli prosince aktualizaci investičního záměru, což znamená, že můžeme pokračovat v přípravách projektu. Na jeho konci by mělo Brno mít nejmodernější koncertní sál v České republice s akustikou světové kvality,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. O stavbu koncertního sálu usiluje instituce už několik desetiletí. Více než stočlenné těleso evropského významu se totiž na podium Besedního domu nevejde. Proto často koncertuje v Janáčkově divadle, které ovšem nenabízí vhodnou koncertní akustiku. Posluchači jsou tak ochuzeni o kvalitní hudební zážitek a nemohou ocenit ani vystoupení zahraničních umělců, protože je Brno nemá kam zvát.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]