Filharmonie Brno vstupuje do své 68. sezony s netradičními projekty

Rok české hudby, ale ne prvoplánově. Systematická péče o neprávem opomíjené autory. Velké monumentální symfonie. Připomínky významných výročí. Filharmonie Brno představuje svoji 68. sezonu, která pokračuje v dlouhodobých koncepcích a přináší i novinky pro abonenty.
Maki Namekawa, Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)
Maki Namekawa, Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Do nové sezony vstoupí Filharmonie Brno 14. září s Mahlerovou Symfonií č. 2 „Vzkříšení“ pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. Hned na úvod tak navazuje na linii uvádění velkých symfonických děl rakouských a německých autorů. „Sem se řadí Wagner, Bruckner nebo Richard Strauss, které budeme hrát. Všechny tyto monumentální kusy, s výjimkou suity z Wagnerova Parsifala, povede šéfdirigent, který je předním světovým znalcem Brucknera i ostatních zmíněných skladatelů,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Ústředním tématem sezony je Rok české hudby, který filharmonici oslaví několika projekty v průběhu celého roku 2024. Jedním z těch tradičnějších je například koncert Dvořák a Suk & Martinů, na jehož provedení se budou podílet dva výrazní představitelé mladší generace českých interpretů: houslista Jan Mráček a dirigent Robert Kružík. Ne zcela typickou poctu české hudbě představuje koncert Rapsodie v modrém 100 s díly Schulhoffa, Gerschwina a Korngolda. „Je to vlastně výroční projekt, uvedená díla či jejich autoři slaví kulatá výročí. Zároveň klade tento náš příspěvek k Roku české hudby poněkud provokativní otázky, zda jsme ochotni přijmout německo-židovského pražského rodáka Schulhoffa, jehož mateřštinou byla němčina, ale aktivně se hlásil k české hudební kultuře. Nebo brněnského rodáka Korngolda, který Brno opustil v útlém věku a svou tvorbu rozvíjel pod zcela jinými vlivy. Ptáme se tak, kde jsou hranice pro to, čemu říkáme česká hudební kultura,“ vysvětlil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Název koncertu odkazuje ke 100. výročí premiéry Gershwinova populárního díla, jehož symfonický jazz významně působil mimo jiné právě na Schulhoffa.

Dalším netradičním příspěvkem k oslavám je projekt Bedřich Smetana 200, kombinující skladby zakladatele české národní hudby s Lisztem a Wagnerem, kteří jeho tvorbu zásadně ovlivnili. Smetanu připomene také narozeninový koncert šéfdirigenta Daviese. Se svou životní i uměleckou partnerkou Maki Namekawou provede Mou vlast ve Smetanově autorské úpravě pro čtyřruční klavír. „Doplníme ji vizualizacemi Coriho O´Lana z Ars Electronica. V létě spolu navštívíme místa významně se vztahující k historii České republiky, abychom nasbírali záběry pro vizualizace,“ informoval Davies. Smetana zazní v sezoně ještě jednou – a to v unikátním projektu V orchestru, při kterém mohou posluchači sedět při koncertu přímo mezi hudebníky.

V očekávání jara a míru, tedy koncert kombinující Jarní symfonii Jana Nováka spolu s Novým žalmem Antonína Rejchy, v sobě pojí dvě sezonní linie: poctu české hudbě a také koncepční péči o méně uváděné, avšak vynikající autory. „Ostatně Rejchu stejně jako Nováka jsme vydali v nové edici našich nahrávek a rádi bychom v tom pokračovali. Je to hudba, která si rozhodně zaslouží, aby byla uváděna na světových pódiích,“ upozornil Mikeš. Spolu s těmito autory v nové sezoně zazní pravidelně uváděný Alfred Schnittke, Estonec Lepo Sumera nebo Mieczysław Weinberg.

Alexander Sitkovetsky (zdroj Filharmonie Brno)
Alexander Sitkovetsky (zdroj Filharmonie Brno)

Ze světových sólistů přivítá orchestr tenoristu Christopha Prégardiena, houslistu Alexandera Sitkovetského, sopranistku Martinu Jankovou anebo cembalistu Mahana Esfahaniho. „Ten se představí ve všech třech skladbách jednoho večera. Jako vůdčí hlas Krásovy Komorní hudby, jako sólový nástroj doprovázený orchestrem v Poulencově Concertu champêtre a v koncertantním partu Weinbergovy Sedmé symfonie,“ zdůraznila Kučerová. K orchestru se také vrátí dirigent Michael Schønwandt, aby provedl Sibeliovu Symfonii č. 1, Tomáš Netopil s kombinací Rachmaninova, Mahlera a Schnittkeho, Alexander Liebreich s Krásou, Poulencem a Weinbergem. Z nových dirigentských tváří se posluchači mohou těšit na Takeshi Moriuchiho, který také usedne ke klavíru v Adamsově skladbě Eros Piano.

Po mimořádně úspěšném americkém turné se orchestr chystá do Jižní Koreje a na mnohá prestižní pódia v Rakousku, Německu a Polsku. „Vyjedeme například na letní festivaly do Rheingau, Grafeneggu nebo do vídeňského Konzerthausu,“ uvedl manažer orchestru Pavel Šindelář. Domácí publikum si brněnské filharmoniky poslechne v Ostravě, ve Valticích, Českých Budějovicích a na Smetanově Litomyšli.

V nové sezoně pokračují také edukační aktivity pro děti i dospělé: interaktivní workshopy s hudebníky, programy pro školy i školky, ale i maminky s batolaty, výchovné koncerty a projekt Mozartův efekt pro rodiče očekávající narození dítěte. „Úspěšný projekt Za půlku na půlku letos zahrnuje šest večerů v Besedním domě v průběhu celé sezony. Jeho princip spočívá v tom, že první polovinu koncertu je dítě s rodičem v sále, druhou pak s lektorkami, přičemž rodič se vrací na koncert. Je to skvělý způsob, jak přivést ke klasické hudbě děti, které by celý koncert ještě nezvládly a zároveň ho dopřát dospělým,“ uvedla lektorka edukačních aktivit Kristýna Drášilová. Upozornila také na nové abonmá Komorní rodinná odpoledne, při kterém jsou děti doslova nadosah hudebníkům.

Prodej nové sezony začíná v pondělí 29. května ve 12:00 hodin. Je určen pro všechny abonenty, kteří si chtějí obnovit své předplatné, což mohou udělat on-line z domova nebo přijít fyzicky do předprodeje Filharmonie Brno. V ten den se začnou prodávat také všechny mimořádné koncerty a vstupenky na Festival Špilberk. V pondělí 19. června pak začíná prodej všech neobnovených abonentních míst, vstupenek na Moravský podzim a také Sezony na míru. „Tu si lidé nově mohou sestavit už od tří koncertů, na které získají slevu 30 %. Stále platí princip, že čím více koncertů vyberou, tím větší zvýhodnění je čeká. Všechna abonmá i jednotlivé vstupenky jsou plně k dostání on-line. Díky přehlednému postupu nákupu se tak nikdy nemusí bát, že by přišel o nejvyšší možnou slevu,“ upozornila Kučerová. Zmínila ještě jednu novinku nadcházející sezony: programy na všech koncertech lidé dostanou zdarma, už si je nebudou muset kupovat u uvaděček. Stejně jako v předchozích sezonách nabízí filharmonie deset abonentních řad: dvě velké v Janáčkově divadle (Oslavná, Temperamentní), jednu v Besedním domě (Noblesní) a sérií komorních, mimořádných, rodinných a jazzových koncertů. Nechybí ani cyklus orchestrálních akademiků Mladá krev a koncerty pěveckého sboru Kantiléna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments