Poprvé v historii se mohou zúčastnit Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara violisté

Mladí hudebníci z celého světa budou poprvé v historii soutěžit na Pražském jaru v oboru viola. Druhou soutěžní kategorií je trombon. Do violové soutěže zaslalo přihlášku 78 kandidátů a na základě poslechového předkola do Prahy přicestuje 37 soutěžících. V případě trombonové kategorie bylo přihlášek 81, přičemž I. kola se účastní 42 hráčů. Nejvíce mladých umělců přicestuje z Číny, až dvanáct. Z pohledu zastoupení zemí pak pokračuje Korea s osmi a Česká republika se sedmi soutěžícími.
Pražské jaro (zdroj Pražské jaro)
Pražské jaro (zdroj Pražské jaro)

Předsedou poroty Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara violové kategorie je Francouz Antoine Tamestit a členy Kristina Fialová, Garth Knox, Pavel Nikl, Cynthia Phelps, Lars Anders Tomter a Tabea Zimmermann.

V čele trombonové poroty stane Zdzisław Stolarczyk, člen Symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katovicích, sólový i komorní hráč a pedagog. Členy poroty jsou dále Zoltán Kiss, Robert Kozánek, Fabrice Millischer, Lukáš Moťka, Oliver Siefert a Jeremy Wilson.

Violová soutěž začne 7. května na HAMU a vyvrcholí v sobotu 13. května koncertem tří finalistů, a to v Rudolfinu za doprovodu Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Robertem Kružíkem. Finalisté předvedou výběr ze Sonáty pro sólovou violu Györgye Ligetiho a Rapsodii-koncert pro violu a orchestr Bohuslava Martinů.

Soutěž v kategorii trombon odstartuje 8. května v Národním domě na Vinohradech. Finále je pak plánováno na 14. května netradičně do Obecního domu. Tři vybraní finalisté zahrají Concertino Es dur pro trombon a orchestr od Ferdinanda Davida a Koncert pro trombon a orchestr skladatele Juraje Filase. Stejně jako v předchozích letech budou finálová kola a vyhlášení výsledků vysílány živě prostřednictvím YouTube kanálu Pražského jara a facebookového profilu Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

Hudebníci již na Pražském jaru soutěžili v kategorii trombon celkem devětkrát, naposledy v roce 2011.

První tři ceny v soutěži Pražské jaro jsou dotovány částkou 250 tis. Kč, 150 tis. Kč a 100 tis. Kč. Kromě hlavních cen uděluje ocenění i desítka kulturních institucí z České republiky i zahraničí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments