Filharmonie Brno vydává novou edici CD nahrávek, začíná Rejchovou Lenorou

Hudba, kterou hned tak někde nekoupíte. To je stručná charakteristika nové edice nahrávek, jež Filharmonie Brno začíná vydávat na svém vlastním labelu. „Jako první vychází, a od zítřka se začíná prodávat, Lenora, oratorium Antonína Rejchy. Následující týden pak album s Maličkostmi a Symfonií č. 1 Antonína Dvořáka, ale v podobě prakticky neznámé,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. I do budoucna by řada měla pokračovat v duchu unikátních nahrávek.

Martina Janková a Dennis Russell Davies – nahrávání Lenory (zdroj TZ)

Obě nová alba nahrál orchestr se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem v letošním roce v Besedním domě. „Považuji to za významný počin, protože skladby Antonína Rejchy i Antonína Dvořáka, které hrajeme, jsou obecně téměř neznámé, dokonce i mezi hudebníky v Česku. Jsem neobyčejně hrdý na to, že vám tato díla přinášíme, a věřím, že si je objevíte a zamilujete stejně jako my,“ uvedl Davies.  

Temné oratorium Lenora autor za svého života neslyšel, snahy o jeho uvedení provázela řada nešťastných okolností a náhod. Nejprve zákaz vídeňské cenzury, který neprolomila ani přímluva Rejchova přítele Ludwiga van Beethovena. Když už se schylovalo k premiéře v Lipsku, tak večer před ní obsadila město napoleonská vojska. „Námětem oratoria je baladická báseň Gottfrieda Augusta Bürgera, která zpracovává stejný námět jako Erbenovy Svatební košile. Útržkovité věty, výkřiky básní, ohlasy vojenských písní, refrénovité opakování slov… Text přímo láká ke zhudebnění. A není vyloučeno, že Rejchův svobodomyslný naturel přitahovala i kontroverze, kterou báseň vyvolávala a kterou luteráni označovali za výsměch náboženství a zneužití biblických výrazů a učení,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš s přesvědčením, že Lenora má před sebou velkou budoucnost na světových pódiích.

Obě nahrávky zpracoval jako mistr zvuku Jaroslav Zouhar, jinak též trombonista Filharmonie Brno. „Lenoru jsme natáčeli při generálce a také na živých koncertech. Výsledek je tedy mixem čtyř různých nahrávek.  K tomu jsme ještě dotáčeli některé sólové pasáže, ale to už v prázdném sále, takže bylo potřeba pečlivě vybalancovat dozvuk a další drobnosti, aby zpěv zněl jako před zaplněným sálem. Byla to zajímavá práce,“ uvedl Zouhar.

CD – A. Rejcha: Lenora – Filharmonie Brno (zdroj TZ)

Dvořákovy skladby nabízí orchestr v podobě, jak je posluchači neznají. Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium totiž rozepsal Davies do orchestrální podoby. Zasáhl také do Dvořákovy Symfonie č. 1 přezdívané Zlonické zvony. „Mladý autor odeslal dílo do soutěže a nikdy neslyšel, jak zní v podání orchestru. Na symfonii se pak časem zapomnělo. Dovolil jsem si se vším respektem k jeho pozdější tvorbě dílo zaranžovat z pozice staršího učitele, který radí talentovanému umělci na začátku jeho kariéry,“ uvedl Davies.

Ochutnávku z obou nových CD mohou posluchači slyšet dnes v 19.00 při speciálním koncertu, na kterém zazní části Lenory, Dvořákových Maličkostí i jeho Symfonie č. 1. Vysílán bude na facebookovém profilu a webu Filharmonie Brno. Záznam únorového provedení Rejchovy Lenory pak vysílá ČT art zítra ve 22:15.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments