Vánoční koncert Czech Ensemble Baroque míří do vašich obýváků

Vánoční koncert patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím Czech Ensemble Baroque a bývá vyprodán dlouho dopředu. Na osobní návštěvu musíme letos bohužel zapomenout, ale ansámbl nahrazuje živý koncert živým streamem. Snad onu příjemnou sociální interakci, která k živým koncertům patří, vynahradí publiku poslech z bezpečí domova a to, že jej mohou virtuálně navštívit zdarma a bez registrace. Na koncertě s názvem Harmonia Pastoralis zazní skladby A. V. Michny z Otradovic, G. Zrunka a chybět nebude ani J. S. Bach, který dal se svým kolegou i název celému cyklu – Bacha na Mozarta!.

Czech Ensemble Baroque (zdroj ebcz.eu)

Už na jaře zaznamenal Czech Ensemble Baroque úspěch se svým živým streamem Vokálního koncertu z brněnské Káznice, který tenkrát patřil k nesledovanějším. Nyní nabídne přenos z neméně atraktivního prostředí – z barokního sálu konventu Milosrdných bratří.

Oblíbené Vánoční koncerty mají posluchače slavnostně naladit, přinést krásný zážitek v adventní době, potěšit nejen hudební část duše a dirigent Roman Válek věří, že se to podaří i virtuálně: „Uděláme pro to maximum. Od pondělí spolu intenzivně zkoušíme. Do programu jsme kromě Vánočních písní A. V. Michny z Otradovic a Bachova Concerta in d moll zařadili také Zrunkovu Vánoční omšu, která je považována za slovenskou obdobu Rybovy Vánoční mše, protože se jedná o první mši ve slovenském jazyce, nebo přesně řečeno v Záhorskem nářečí. Úpravy františkánské mše, která je typická vokálním jednohlasem se ujal dirigent a varhaník Marek Čermák.

Mši F dur zkomponoval po dlouhou dobu neznámý hudebník druhé poloviny 18. století, františkán Georgius Zrunek. Kompozice je jedinečnou kombinací tradiční latinské mše s lidovými prvky. Velmi originální je prolínání sólistů, komorního sboru a orchestru jehož zvuk je ozvláštněn tradičními lidovými nástroji. Z Michnových Vánočních písní na koncertě zazní například Vánoční hospoda, Vánoční roztomilost, Pozdravení Děťátka Ježíše, Nebeský slavíček, k chvále Boží prozpěvující, Zvání k jesličkám Pána Krista a další.

Harmonia Pastoralis (4. koncert cyklu Bacha na Mozarta!)
17. prosince 2020 19:30, livestream na Facebooku a YouTube kanálu Czech Ensemble Baroque
Program:
A. V. Michna z Otradovic: Vánoční písně,
J. S. Bach: Concerto in d moll, BWV1059
G. Zrunek: Missa 1. pro festis Natalitiis in F major (úprava: M. Čermák)

M. Koudelková – flétny, A. Stračinová – psaltérium, R. Kružíková, L. Netušilová, J. Kubín, J. M Procházka aj. – zpěv
Koncertní mistr: D. Valentová
Dirigent: Roman Válek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


2 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments