Filharmonie Brno zahájila sezonu v Salcburku

Filharmonie Brno je od včerejška na mimořádném hostování. Tři večery po sobě se objeví na jednom z nejprestižnějších evropských pódií – v Salcburku, ve Velkém festivalovém domě.

Velký festivalový dům, Salcburg (zdroj Filharmonie Brno)
Velký festivalový dům, Salcburg (zdroj Filharmonie Brno)

„Je to pro nás velká čest. Do Großes Festspielhaus jsme se toužili podívat už dlouho. Neskutečně nás těší, že zde hned třemi koncerty zahajujeme salcburskou hudební sezonu,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Orchestr ve středu večer příznačně zopakoval program, kterým otevřel před dvěma týdny koncertní sezonu v Brně, tedy kombinací Martinů Památníku Lidicím s Šostakovičovou Leningradskou symfonií. „Slyšet to relativně krátce po sobě ve dvou různých sálech, a moci tak porovnat obě provedení, bylo svým způsobem velmi bolestné. A to kvůli akustice. V Salcburku vynikla i ta nejjemnější pianissima, všechny rozdíly v dynamice, gradaci… To v Janáčkově divadle prostě není možné. Byl to úplně jiný zážitek,“ uvedla Kučerová. Nadšení byli nejen posluchači, kteří dlouhé minuty aplaudovali ve stoje, ale také orchestr. „Říkali mi, že se jim hrálo velmi dobře, cítili se mnohem svobodněji než v Brně, a to díky tomu, že se vzájemně dokonale slyšeli,“ uvedl šéfdirigent Dennis Russell Davies, který orchestr na hostování řídí stejně jako tomu bylo při zahajovacím koncertu v Brně.

Dnes, tedy druhý večer, filharmonici zopakují program. Na závěr, v pátek, je na připraven Dvořák, Vaughan Williams, Janáček a Korngoldův Houslový koncert, který přednese Milan Paľa.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments