Filharmonii Brno čeká rušná zahraniční sezona

Filharmonii Brno v příští sezoně čeká nejvíce zahraničních výjezdů za poslední desítky let. Kromě hostování v prestižních sálech v kontinentální Evropě zamíří na turné po Velké Británii, Jižní Koreji a Spojených státech, kde filharmonie nebyla půl století.

Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)

„Dostat se do Spojených států je obrovská výzva pro každý orchestr,“ řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Itinerář amerického turné, plánovaného na březen 2023, zahrnuje kromě Carnegie Hall v New Yorku také třeba tři koncerty v Kalifornii, další pak v Kansas City nebo Lubbocku. V Carnegie Hall brněnští filharmonici odehrají Symfonii č. 12 Phillipa Glasse, která zatím v New Yorku nezazněla. Jinak pro americké turné připravují také českou hudbu – Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka.

„Vezeme do Ameriky naše rodinné stříbro – Janáčkova Tarase Bulbu, Sinfoniettu a Glagolskou mši, Dvořáka i Martinů, ale také třeba Glassovy Symfonie č. 3 a 12,“ uvedl manažer orchestru Pavel Šindelář.

Už v říjnu letošního roku filharmonie vyjede do Velké Británie, kde vystoupí například v Edinburghu, Londýně a Birminghamu. V druhé polovině října následuje odlet do Jižní Koreje. Kromě zámořských turné filharmoniky čekají v příští sezoně také koncerty v Linci, Salcburku, Lipsku a na řadě míst v Německu.

„Tolik výjezdů v jedné sezoně se nepodařilo desítky let,“ zdůraznil Šindelář. Pomyslné dveře do světa pomáhá filharmonii otevírat její americký šéfdirigent Dennis Russell Davies. V posledních sezonách zájezdy komplikovala či znemožňovala pandemie koronaviru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments