Film o Jiřím Bělohlávkovi míří do kin

Premiéra filmu režiséra Romana Vávry Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ se uskuteční 26. září v 19.30 hodin ve velkém sále Nové scény Národního divadla v rámci festivalu Zlatá Praha. Od 3. října pak bude možné dokument zhlédnout v kinech po celé ČR.
Česká filharmonie – Jiří Bělohlávek – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)

„Dva roky jsme s kamerou sledovali dirigenta Jiřího Bělohlávka při práci s Českou filharmonií, v intimním kontaktu s jeho nejbližšími přáteli, například malířem Jiřím Vovsem, kolegy Semjonem Byčkovem a Simonem Rattlem, bývalými studenty a posléze přáteli Jakubem Hrůšou či Tomášem Hanusem, ale především s jeho nejbližším spolupracovníkem, generálním ředitelem filharmonie Davidem Marečkem, který jej ‚vrátil‘ do Česka a do Rudolfina,“ říká režisér Roman Vávra a upřesňuje: „Co se záměru a filmového výrazu týče, nejde o klasický životopisný portrét, spíše o zachycení významné a bohužel i závěrečné etapy umělce při jeho práci a přemýšlení o ní a o životě, troufám si říci, na jeho vrcholu. Významnou složkou filmu je samozřejmě hudba, kterou Jiří Bělohlávek miloval a kterou svým mistrovstvím popularizoval po celém světě.“

Dokumentární film, vyrobený v koprodukci České filharmonie a České televize, zachycuje bývalého šéfdirigenta a uměleckého ředitele České filharmonie Jiřího Bělohlávka na pozadí zkoušek, koncertů, rozhovorů a úvah, ale i dosud nezveřejněných archivních záběrů. Divákům přibližuje osudový vztah Jiřího Bělohlávka k České filharmonii a přináší svědectví o umělcově celoživotní vášni a oddanosti hudbě a své profesi.

Roman Vávra film natáčel ve 120. a 121. sezoně České filharmonie. Velká pozornost je věnována koncertu k sedmdesátým narozeninám Jiřího Bělohlávka a přípravě Dvořákovy Stabat Mater, která zároveň zazněla i při loučení s milovaným dirigentem.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na