Film o klavíristce, která prošla Terezínem, má šanci na Oscara

Malcolm Clarke natočil před lety snímek o židovském režisérovi, kterého nacisté přinutili natočit propagandistický film o Terezínu. Ze stejného místa pochází i jeho nejnovější krátký dokument o klavíristce z pražské židovské rodiny. Má šanci s ním získat Oscara.

O filmového Oscara letos soutěží i snímek o sto desetileté klavíristce Alici Herzové Sommerové, která pochází z pražské židovské rodiny a přežila holokaust. Snímek britského režiséra Malcolma Clarkea The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život) byl nominován na Oscara v kategorii krátký dokumentární film.

Podle tvůrců filmu je Herzová Sommerová nejstarší klavíristkou a nejstarším žijícím člověkem, který přežil holokaust.Vyrůstala v Praze v židovské umělecky založené rodině, mezi jejíž přátele patřili Franz Kafka a Max Brod. Na klavír začala hrát v pěti letech a jako klavíristka získala mezinárodní renomé. V roce 1943 byla s rodinou transportována do ghetta v Terezíně. Tam mimo jiné odehrála spoluvězňům na 150 koncertů.

Po válce se vrátila do Prahy. Nikdo z jejích blízkých nepřežil, její manžel zahynul v Dachau. V roce 1949 odjela do Izraele, kde pedagogickou činností přispěla k zachování hudebního odkazu česko-židovských hudebních skladatelů Viktora Ulmanna, Pavla Haase, Gideona Kleina a Hanse Krásy. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna, kde dodnes stále několik hodin denně hraje na klavír.

Osmatřicetiminutový snímek natočený v kanadské produkci nepřipomíná jiné filmy o holokaustu, především proto, že Herzová Sommerová má tak radostnou povahu, napsal kanadský list Montreal Gazette. Film je však tak působivý, protože se klavíristka odmítá snížit ke slepé nenávisti, která motivovala ty, kdo zabili tolik jejích příbuzných a ji poslali do koncentračního tábora, uvedl list.

“Nenávist jen přináší nenávist,” říká ve filmu a zdůrazňuje, že zůstává plná radosti, hodně se směje, “ale má pocit, že nikdo jiný se nesměje”.

Clarke je na Oscara nominován již potřetí, v roce 1988 vyhrál za krátký dokument You Don´t Have to Die. V roce 2002 byl nominován za celovečerní dokument Prisoner of Paradise (Vězeň ráje) o židovském režisérovi Kurtu Gerronovi, kterého nacisté přinutili natočit propagandistický snímek o Terezínu líčícího tábor jako ideální místo pro internované Židy.

Právě kvůli tomu Clarke několik let nechtěl natočit film o Alici Herzové Sommerové, kterou mu doporučoval společný známý. “Protože jsem natočil dokument ze stejného tábora, tak jsem nechtěl dělat další dokument o holokaustu,” řekl Clarke kanadskému listu.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]