Finanční problémy Anglické národní opery pokračují, hrozí jí zastavení dotací
Zvláštní opatření pro Anglickou národní operu
(The Telegraph – 12. 2. 2015 – Anita Singh)
Pokud Anglická národní opera nenastolí pořádek a nebude podávat měsíční zprávy o výdajích, přestane od Rady pro umění dostávat finance
Rada pro umění (Arts council England) uvalila na Anglickou národní operu „zvláštní režim“. Rada požaduje, aby operní společnost podávala měsíční zprávu o výdajích a návštěvnosti, jinak přestane dostávat finanční podporu.Anglická národní opera se ocitla v krizi. Předseda správní rady Martyn Rose nedávno odstoupil a obvinil uměleckého ředitele, Johna Berryho, že špatně spravoval finanční prostředky a způsobil tak ztrátu 10 milionů liber (tedy asi 370 milionů korun). Anglická národní opera tento údaj zpochybnila. Opera má také často problémy se zaplněním 2 350 míst ve svém sídle v londýnském Coliseu.
Rada pro umění oznámila, že vyjímá instituci z národního portfolia organizací. Pro národní operu bude platit „zvláštní dohoda o financování“. Finanční podpora ve výši 12 380 000 liber (tedy asi 458 milionů korun) bude Anglické národní opeře poskytnuta pouze na dva roky. Ne na tři roky, jak bylo doposud běžné. A připojena je ještě řada dalších podmínek. Ty zahrnují povinnost angažovat „výkonného ředitele s odpovídající kvalifikací, který bude schopen vytvořit a realizovat nový obchodní model národní opery“ a „zpřísní finanční operace instituce.“
Dohoda také požaduje „komplexní plán kontrol s měsíční zprávou o příjmech a výdajích, s počty návštěvníků a s informacemi o krocích k výběru stálého předsedy správní rady a výkonného ředitele.“Po opakujících se sporech s Johnem Berrym odstoupila minulý měsíc také výkonná ředitelka Anglické národní opery Henriette Götz.
Althea Efunshile, dočasná ředitelka Rady pro umění, prohlásila: „Nikdo nepochybuje, že Anglická národní opera dokáže vytvářet výjimečné umělecké produkce, ale máme vážné pochybnosti o jejím vedení a o jejím obchodním modelu. Požadujeme zlepšení, jinak by se mohlo stát, že naši finanční podporu nedostane.“ K rozhodnutí došlo po „období, kdy jsme s Anglickou národní operou úzce spolupracovali na navrhované dohodě o financování, kdy finanční poradci provedli další detailní analýzu obchodního modelu, a také na základě současné nejistoty ohledně vedení Anglické národní opery“.
Rada pro umění navrhuje finanční kompromis, podle něhož poskytne Anglické národní opeře 12 380 000 liber (asi 458 milionů korun) na sezonu 2015/16 a dalších 12 380 000 liber na sezonu 2016/17, kromě toho 6 130 000 liber (227 milionů korun) na „financování změn“, rovněž na dvouleté období.
John Berry plánuje otevřít v Coliseu restauraci a bar a získat tak další příjmy do rozpočtu. Anglická národní opera hodlá také ve spolupráci s uměleckými manažery lordem Gradem a Michaelem Linnitem uvádět muzikály, které by později bylo možné přenést do West Endu.
První muzikál, který v této spolupráci vznikl, je Sweeney Todd s Emmou Thompson a Brynem Terfelem. Bude ovšem uváděn pouze šest týdnů a do West Endu přenesen nebude.Ve svém prohlášení uvedl dočasný předseda správní rady Anglické národní opery Harry Brünjes: „Jsme Radě pro umění velice vděční, že nám v průběhu následujících dvou let poskytne 30 500 000 liber (asi 1 129 milionů korun) a děkujeme, že uznali vysokou umělecké úroveň našeho programu. Správní rada Anglické národní opery bude úzce spolupracovat s Radou pro umění, abychom obnovili důvěru v naše plány i důvěru ve vedení instituce a v londýnské Coliseum.“
Přeložil Ondřej Lábr
Foto ENO/archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]