Glosa: Dvořák rozzářil orchestr Pražské konzervatoře

Hned hlavní téma úvodního Allegro maestoso Symfonie č. 7 d moll, op. 70, Antonína Dvořáka a nádherné pianissimo viol a violoncell potvrdilo výborné pedagogické vedení studentů všech nástrojových skupin Symfonického orchestru Pražské konzervatoře. Z provedení díla, komponovaného v krátké době mezi 13. prosincem 1884 a 17. březnem 1885 by zajisté komponista, a v té době profesor skladby měl obrovskou radost. Jako by celá atmosféra věty vtáhla studenty do nitra jednoho z největších děl symfonického repertoáru. Naprosto zřetelná a přesná gesta dirigentky večera Miriam Němcové, kvalitní intonace i jednotnost smyků a prstokladů ve smyčcové skupině, vyrovnanost a jistota dřevěných dechových nástrojů, lesk žesťů a v neposlední řadě velmi dobré zvládnutí náročných partů v podání dívčího kvarteta lesních rohů umocnily velký zážitek z tohoto provedení. Náboj, přesnost a nasazení hráčů gradovalo do konce skladby a bylo umocněno akustikou koncertního sálu, ve kterém jsou slyšet velmi jasně všechny detaily. Angažované zaujetí studentů nesporně předčí rutinní provedení mnoha regionálních symfonických těles. Letošní absolvent Walter Hofbauer (laureát mezinárodní soutěže Concertino Praga a člen Akademie při České filharmonii) provedl Koncert pro trubku Johanna Nepomuka Hummela s virtuózní technikou, avšak hře zejména v první větě chyběl klid a větší legato, které je tak typické pro francouzskou školu. Úvodní Předehra Noc na Karlštejně Zdeňka Fibicha je plná barev a rytmických záludností a byla pro ještě nerozehraný orchestr poměrně složitým oříškem. Domnívám se, že výběr tohoto díla nebyl zcela dobře zvolen. Pravděpodobně převažoval požadavek využití hráčů všech nástrojových skupin.

Malá estetická douška na závěr: Inspirace červeně nalakovanými nehty z novoročního koncertu České filharmonie i vyhrnuté rukávy s nepřehlédnutelnými hodinkami a náramky na pódium nepatří.

Hodnocení autora glosy: 70 %

Koncert Symfonického orchestru Pražské konzervatoře
Dirigent: Miriam Němcová
Walter Hofbauer (trubka)
12. února 2015 Koncertní sál Pražské konzervatoře Praha

program:
Antonín Dvořák: Symfonie č. 7 d moll
Johann Nepomuk Hummel: Koncert pro trubku a orchestr Es dur
Zdeněk Fibich: Noc na Karlštejně, předehra

www.prgcons.cz

Foto Libor Nováček sen.

Hodnocení

Vaše hodnocení - Symfonický orchestr Pražské konzervatoře -M.Němcová & W.Hofbauer (Praha 12.2.2015)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
navstevnik koncertu

Co je prosím špatně na hodinkách? Členové asi v současnosti nejlepšího orchestru světa je nosí při koncertech také, nevšiml jsem si že by to mělo nějaký negativní vliv na jejich produkci nebo to ohrozilo návštěvnost. Mají vyprodáno…
V ČF má někdo červeně nalakované nehty? Také špatně?