Finský tenor míří do Prahy

Událost sezony – takovými slovy označují hudební kritici nový koncertní cyklus souboru Collegium 1704 nazvaný Hvězdy barokní opery. Další podoby tohoto žánru se posluchačům poodhalí už 29. ledna. České publikum bude mít poprvé možnost uslyšet naživo tenora, jaký se rodí sotva jednou za deset let. Finský pěvec Topi Lehtipuu je v současnosti hvězdou předních operních domů a festivalů: režiséři jej milují pro jeho atraktivní vzhled a dokonalou hereckou práci.
Od Parního stroje ke Kouzelné flétně
Topi Lehtipuu se narodil v australském Brisbane, kde byl jeho otec pastorem ve finské komunitě, ale brzy s rodiči přesídlil do Tampere. „Jsem výsledkem dobrého systému finského hudebního vzdělávání,“ říká o sobě. „Učil jsem se od šesti let hrát na housle a klavír, zpíval jsem ve sboru.“ Opeře však nepropadl hned. Nejprve si odbyl vojenskou službu a pak se pohroužil do temných tónů rocku v kapele Streamengine, s níž natočil dvě desky. Živil se dabingem, získl zkušenost jako herec a zároveň účinkoval ve sboru Finského národního rozhlasu. Díky tomu se dostal na masterclass Howarda Crooka, amerického specialisty na starou hudbu. Toho Topiho talent omráčil a představil jej francouzskému dirigentovi Jeanu-Claudu Malgoirovi, který jej okamžitě angažoval. A to rovnou jako Tamina do Kouzelné flétny v pařížském Théâtre des Champs-Elysées! Mozartovským rolím zůstal Topi Lehtipuu věrný, stejně jako barokní hudbě, které jeho lahodný, pohyblivý a vysoko položený hlas svědčí. Nevyhýbá se ale ani repertoáru 19. nebo 20. století. Zpívá Schumanna, ztvárnil Davida ve Wagnerových Mistrech pěvcích, Toma Rakewella v oceňované inscenaci Života prostopášníka v Glyndebourne a další, velmi různorodé postavy.

V Praze uslyšíme Topiho Lehtipuua v atraktivním programu nazvaném Benátský karneval, v němž zazní skladby autorů Biagia Mariniho, Claudia Monteverdiho, Giovanniho Legrenziho, Francesca Cavalliho a samozřejmě Antonia Vivaldiho. Vivaldi i Monteverdi vynikali v umění psát pro lidský hlas a díky skvělým interpretům večera – sólistovi a souboru Collegium 1704 – se posluchači mohou těšit na příval emocí a vrcholné virtuozity.

www.collegium1704.com

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat