Finský tenorista Topi Lehtipuu slaví 50. narozeniny

Celosvětově proslulý tenorista Topi Lehtipuu dnes oslaví své 50. narozeniny. Přestože se v mládí věnoval především rockové hudbě a sborovém zpěvu, dnes je jednou z nejvýraznějších osobností finské hudební scény. Spolupracuje s předními světovými dirigenty, vystupuje na prestižních operních festivalech a donedávna byl také ředitelem vůbec největšího hudebního festivalu ve Finsku.

Topi Lehtipuu (foto Monica Rittershaus)
Topi Lehtipuu (foto Monica Rittershaus)

Topi Lehtipuu se narodil 24. března 1971 v australském Brisbane. Oba rodiče byli finští emigranti a brzy po jeho narození se přestěhovali zpět do vlasti. Mladý Topi získal hudební vzdělání na Sibeliově akademii v Helsinkách, nejprve hru na klavír a housle, později sborový zpěv a dirigování.

Lehtipuu je dnes proslulý jako operní pěvec, ale trvalo mu řadu let, než si k opeře našel cestu. Ještě za studia byl členem kriticky oceňované progresivně-rockové skupiny Höyry-kone. Po jeho dokončení a absolvování povinné vojenské služby se živil jako dabér a zpěvák ve sboru Finského národního rozhlasu, ve volném čase se věnoval herectví. Opernímu zpěvu se začal věnovat až poté, co se jako sborista zúčastnil pěveckého kurzu tenoristy Howard Crooka.

Jeho první operní rolí byl Albert Herring ze stejnojmenné opery Benjamina Brittena, kterého ztvárnil finském operním festivalu. Brzy poté si jej na doporučení Howarda Crooka vybral francouzský dirigent Jean-Claude Malgoire jako Tamina pro svou produkci Kouzelné flétny v Théâtre des Champs-Elysées. Mozartovskými rolemi je od té doby proslulý, stejně jako rolemi v operách Monteverdiho, Rameaua, Händela nebo dílech jeho krajana Jeana Sibelia.

Spolupracuje s předními světovými dirigenty – mimo jiné například Ivorem Boltonem, René Jacobsem, Johnem Elliotem Gardinerem nebo Simonem Rattlem. Byl dvakrát nominován na cenu Grammy za nejlepší operní nahrávku – v roce 2011 za Vivaldiho Ercole Sul Termodonte a v roce 2012 za Stravinského Život prostopášníka. Čeští posluchači se s ním mohli setkat na koncertech Collegia 1704, které s Lehtipuuem často spolupracuje. Kromě klasického a barokního repertoáru se Lehtipuu nadšeně věnuje i soudobé hudbě. Opakovaně uváděl premiéry děl Petera Eötvöse, Bretta Deana nebo finského skladatele Jukky Tiensuu.

V posledním desetiletí se Lehtipuu věnuje kromě zpěvu také organizaci festivalů – v letech 2010-2015 byl uměleckým ředitelem Turku Music Festivalu a v letech 2015-2018 řídil Helsinki Festival, vůbec největší umělecké události ve Finsku. V lednu 2021 měl vystoupit v Salcburku v rámci Mozartova týdnu, to ale stejně jako většinu jeho plánů v roce 2020 překazil koronavirus.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments