Firkušného festival letos zahájí Berlínští filharmonikové s Rattlem a Kahánkem
S mimořádně vřelým diváckým přijetím a pochvalou hudební kritiky se setkal první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který v listopadovém termínu pořádá mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Druhý ročník bude zahájen 15. listopadu 2014 skutečně velkolepě – vystoupením Berlínských filharmoniků se Sirem Simonem Rattlem.V první polovině koncertu zazní v podání Ivo Kahánka Klavírní koncert č. 4 – Inkantace Bohuslava Martinů, jejž filharmonikové zařadili na přání Pražského jara. Bohuslava Martinů pojilo s Rudolfem Firkušným silné umělecké i přátelské pouto, spojoval je také život v politické emigraci zapříčiněné dvěma totalitními režimy. Rudolf Firkušný také Inkantace premiéroval.
V druhé polovině zazní Beethovenova Symfonie č. 9, v jejímž závěru nalézáme slavnou Ódu na radost – koncert je totiž rovněž věnován dvacátému pátému výročí pádu Berlínské zdi a konce komunistické nadvlády ve střední a východní Evropě. Před pražským koncertem orchestr vystoupí v Berlíně, Halle, Varšavě a Budapešti. V každém z těchto měst zazní před Beethovenovou Devátou ještě dílo významného skladatele dvacátého století dané země. Lesk pražskému provedení dodá kromě Berlínských filharmoniků a Sira Simona Rattla také přítomnost hvězdného kvarteta pěveckých sólistů se sopranistkou Sally Matthews, altistkou Bernardou Fink, tenoristou Christianem Elsnerem a barytonistou Hanno Müller-Brachmannem.
O den později, tedy 16. listopadu, se v sólovém recitálu představí Jitka Čechová. V úvodu programu sestávajícího ze tří klavírních sonát zazní slavná kompozice Leoše Janáčka 1. X. 1905, kterou tolik obdivoval také Rudolf Firkušný. Dále zazní Beethovenova Sonáta f moll, op. 57, Appassionata a koncert uzavírá Sonáta g moll Bedřicha Smetany.Třetí koncert byl svěřen francouzskému klavíristovi Pierre-Laurent Aimardovi, který je právem řazen ke klíčovým osobnostem současné hudební scény. Kritici na něm zvláště oceňují široký repertoárový záběr, ve kterém nalézáme díla od raného baroka po současné autory, přičemž ke každému období nabízí jedinečný interpretační klíč. Pro své podzimní pražské vystoupení si zvolil čistě bachovský program – kompletní uvedení prvního dílu Dobře temperovaného klavíru.A koncertem 22. listopadu 2014 festival symbolicky uzavírá italský klavírista Giovanni Bellucci, který se roku 1993 stal vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražského jara, tedy v roce, kdy byl právě Rudolf Firkušný předsedou soutěžní poroty. V mistrných klavírních transkripcích Ference Liszta a Frédérica Chopina uslyšíme kupříkladu Confutatis Maledictis a Lacrimosa z Mozartova Requiem, prostřednictvím sólového klavíru se dále také rozezní orchestrální kontrapunkt Beethovenovy Symfonie č. 5 c moll – Osudové.
Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2014
Berliner Filharmoniker – Rattle – Kahánek
Dirigent: Sir Simon Rattle
Sbormistr: Lukáš Vasilek
Berliner Philharmoniker
Pražský filharmonický sbor
Ivo Kahánek (klavír)
Sally Matthews (soprán)
Bernarda Fink (alt)
Christian Elsner (tenor)
Hanno Müller-Brachmann (basbaryton)
15. listopadu 2014 Smetanova síň – Obecní dům Praha
program:
Bohuslav Martinů: Klavírní koncert č. 4 „Inkantace”, H. 358
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll, op. 125
***
Jitka Čechová (klavír)
16. listopadu 2014 Dvořákova síň – Rudolfinum Praha
program:
Leoš Janáček: Sonáta „1. X. 1905“
Ludwig van Beethoven: Sonáta f moll, op. 57 č. 23 „Appassionata”
Bedřich Smetana: Sonáta g moll
***
Pierre-Laurent Aimard (klavír)
20. listopadu 2014 Dvořákova síň – Rudolfinum Praha
program:
Johann Sebastian Bach: Dobře temperovaný klavír – 1. díl, BWV 846-869
***
Giovanni Bellucci (klavír)
22. listopadu 2014 Dvořákova síň – Rudolfinum Praha
program:
– Wolfgang Amadeus Mozart: Confutatis Maledictis & Lacrimosa z Requiem, KV 626 (transkripce Ferenc Liszt)
– Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová” (transkripce Ferenc Liszt)
– Frédéric Chopin: Variace pro klavír A dur „Souvenir de Paganini“, op. posth.
– Frédéric Chopin/Ferenc Liszt: Šest polských písní, S 480
– Frédéric Chopin: Etuda c moll, op. 10, č. 12 „Revoluční”
– Frédéric Chopin: Mazurka a moll, op. 7, č. 2
– Frédéric Chopin: Polonéza As dur, op. 53 „Heroická”
– Ferenc Liszt: Uherská rapsodie č. 12 cis moll, S 244
Foto archiv Pražského jara / Zdeněk Chrapek, Dušan Martineček, Irmeli Jung
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]