FOK a PFS dnes na Pražském jaru provedou kantátu Alexandr Něvský

Pražští symfonikové FOK a Pražský filharmonický sbor dnes v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro v Obecním domě provedou kantátu Sergeje Prokofjeva Alexandr Něvský v nastudování ruského dirigenta Alexandra Vedernikova. Sólistou bude rakouský houslista arménského původu Emmanuel Tjeknavorian. Významný sólový part v Prokofjevově kantátě bude svěřen české mezzosopranistce Lucii Hilscherové.
Emmanuel Tjeknavorian (foto © Uwe Arens)

Kvůli rozsáhlému provozovacímu aparátu se toto hluboké a expresivní dílo uvádí jen zřídka, asi i proto patří jeho interpretace k tajným snům nejedné mezzosopranistky,” uvedla Hilscherová, která je laureátkou pěveckých soutěží Cantilena Bayreuth, Musica Sacra Competition v Římě a Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V příštím roce ji čeká uvedení Janáčkovy Glagolské mše pod taktovkou sira Johna Eliota Gardinera.

Houslista Tjeknavorian na sebe výrazně upozornil roku 2015, kdy získal druhou cenu a k tomu ocenění za nejlepší interpretaci Sibeliova houslového koncertu na Mezinárodní houslové soutěži Jeana Sibelia v Helsinkách. Právě Sibeliův Koncert pro housle a orchestr d moll bude součástí dnešního programu. Evropská organizace koncertních síní Tjeknavoriana zařadila do série koncertů mladých hvězd, s níž je spojeno turné po renomovaných sálech, vídeňský Konzerthaus ho zvolil do své nadační řady s názvem Velký talent a stejně tak se představil v debutové řadě Berlínské filharmonie. Tjeknavorian hraje na vzácné housle Antonia Stradivariho z roku 1698.

Vedernikov, který nastudoval Prokofjevovu kantátu, je jedním z nejvyhledávanějších dirigentů ruské hudby. K jeho počinům patří oživení slávy Velkého divadla v rodné Moskvě, jehož byl hudebním ředitelem a šéfdirigentem v letech 2001 až 2009. Spolupracuje s vyhlášenými operními domy celé Evropy, podílel se též na představeních newyorské Metropolitní opery a je zván na přední operní festivaly. V letošní sezóně se ujal funkce šéfdirigenta Královské dánské opery.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na