FOK a PFS dnes na Pražském jaru provedou kantátu Alexandr Něvský

Pražští symfonikové FOK a Pražský filharmonický sbor dnes v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro v Obecním domě provedou kantátu Sergeje Prokofjeva Alexandr Něvský v nastudování ruského dirigenta Alexandra Vedernikova. Sólistou bude rakouský houslista arménského původu Emmanuel Tjeknavorian. Významný sólový part v Prokofjevově kantátě bude svěřen české mezzosopranistce Lucii Hilscherové.
Emmanuel Tjeknavorian (foto © Uwe Arens)

Kvůli rozsáhlému provozovacímu aparátu se toto hluboké a expresivní dílo uvádí jen zřídka, asi i proto patří jeho interpretace k tajným snům nejedné mezzosopranistky,“ uvedla Hilscherová, která je laureátkou pěveckých soutěží Cantilena Bayreuth, Musica Sacra Competition v Římě a Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V příštím roce ji čeká uvedení Janáčkovy Glagolské mše pod taktovkou sira Johna Eliota Gardinera.

Houslista Tjeknavorian na sebe výrazně upozornil roku 2015, kdy získal druhou cenu a k tomu ocenění za nejlepší interpretaci Sibeliova houslového koncertu na Mezinárodní houslové soutěži Jeana Sibelia v Helsinkách. Právě Sibeliův Koncert pro housle a orchestr d moll bude součástí dnešního programu. Evropská organizace koncertních síní Tjeknavoriana zařadila do série koncertů mladých hvězd, s níž je spojeno turné po renomovaných sálech, vídeňský Konzerthaus ho zvolil do své nadační řady s názvem Velký talent a stejně tak se představil v debutové řadě Berlínské filharmonie. Tjeknavorian hraje na vzácné housle Antonia Stradivariho z roku 1698.

Vedernikov, který nastudoval Prokofjevovu kantátu, je jedním z nejvyhledávanějších dirigentů ruské hudby. K jeho počinům patří oživení slávy Velkého divadla v rodné Moskvě, jehož byl hudebním ředitelem a šéfdirigentem v letech 2001 až 2009. Spolupracuje s vyhlášenými operními domy celé Evropy, podílel se též na představeních newyorské Metropolitní opery a je zván na přední operní festivaly. V letošní sezóně se ujal funkce šéfdirigenta Královské dánské opery.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat