FOK chystá slavnostní zahájení sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 87. koncertní sezónu koncerty s klavíristou Lukášem Vondráčkem. Zahajovací koncerty proběhnou 13. a 14. října 2021 od 19:30. Pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera zazní Rachmaninovův Koncert pro klavír a orchestr č. 3 a Stravinského Pták Ohnivák ve své původní, plné verzi.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Petr Dyrc)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Petr Dyrc)

Program vsadil na dva opravdu silné ruské skladatele. V první části zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Sergeje Rachmaninova, který se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK zahraje klavírní virtuóz Lukáš Vondráček. Ten je s tímto pozdně romantickým skladatelem spjat skoro až neodmyslitelně. Proto se uvedení jeho třetího klavírního koncertu, který se řadí se k technický nejnáročnějším, nemohl ujmout nikdo jiný. Jeho osobitá hra plná emocí ve spojení s orchestrem pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera posluchači připraví zcela jedinečný hudební zážitek.

V druhé části večera se od romantismu přesuneme k žánrově rozmanitému Igoru Stravinskému. Zazní jeho Pták Ohnivák, a to v původní verzi, nikoli v pozdějším zpracování do suit, které se uvádí většinou.

„Zahajovací koncerty 87. sezóny jsou pro nás letos příslibem naděje, že se svět vrací do normálu. V minulém roce jsme sezónu zahajovacím koncertem začali a následně kvůli světové pandemii hned také ukončili. Tento nešťastný čas jsme se snažili využít, jak to šlo, tedy především k nahrávání. Tak vznikl projekt Rachmaninovových koncertů s Lukášem Vondráčkem, který tímto koncertem pomyslně završíme. Dá se tak říci, že pro nás pandemie přinesla alespoň něco dobrého, a nemůžeme se dočkat, až tento koncert, který je vyvrcholením roční spolupráce, uslyšíte ve Smetanově síni naživo!“ řekl ke koncertu šéfdirigent Tomáš Brauner.

Zahajovací koncerty sezóny 2021/2022
13. října 2021, 19:30 hodin
14. října 2021, 19:30 hodin
Smetanova síň Obecního domu, Praha

Program:
Sergej Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll op. 30

Igor Stravinskij: Pták Ohnivák

Účinkují:
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Tomáš Brauner – dirigent
Lukáš Vondráček – klavír

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments