FOK dokončil seriál Orchestr bez pódia. Příznivce si našel i při výuce hudební výchovy

Členové Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dokončili projekt s názvem „Orchestr bez pódia aneb FOK za časů pandemie“, který vznikal od začátku pandemie do konce roku 2020. Videoseriál o jednotlivých nástrojových skupinách orchestru si našel příznivce i v mnoha českých školách. Ke každému videu byl navíc vytvořen kvíz k ověření znalostí získaných při sledování jednotlivých dílů.

Tomáš Brauner a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (foto Jan Kuča)

Záměrem projektu, který vzešel z iniciativy Tomáše Kirschnera, člena hornové skupiny Pražských symfoniků, je představit v zábavném videu hudební nástroje, jejich historii, zvuková či technická specifika a upozornit na zajímavosti, ke kterým často publikum nemá přístup. „Členové orchestru FOK se během pandemie koronaviru rozhodli natočit seriál o svých nástrojích a o životě v orchestru jako poděkování abonentům, dárcům, věrným posluchačům a přátelům FOK,“ dodal Tomáš Kirschner. Publikum FOK se tak může blíže seznámit se všemi členy orchestru a dozvědět se třeba, jak dlouhý by byl lesní roh, kdyby byl „rozmotaný“, že každé violoncello má „vlka“ nebo proč je každý hobojista tak trochu dřevořezbář.

Seriál má 14 dílů o všech nástrojových skupinách orchestru, plus bonusový díl o kustodech. Hráči jednotlivých nástrojových skupin natáčeli podle scénáře videa na svůj mobilní telefon tak, jak to momentální situace umožňovala. Příspěvky potom zpracoval a jednotlivými díly provázel Tomáš Kirschner, který byl zároveň autorem většiny scénářů.

Orchestr bez pódia aneb FOK za časů pandemie: XV – Kustodi

Videa mají kromě zájmu diváků, i zajímavý ohlas od vyučujících hudební výchovy a teorie napříč uměleckými, základními i středními školami. Stala se užitečným nástrojem distanční výuky. Odkazy na videa lze najít na webových stránkách a orchestru a YouTube kanálu Pražští symfonikové FOK.

5 1 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments