Slovenská filharmonie odvysílá dva koncerty bez publika

Slovenská filharmonie připravila na konec ledna 2021 dva online koncerty bez publika - klavírní recitál Bohdana Kovala a Symfonický koncert s českým dirigentem Petrem Altrichterem. Koncerty budou odvysílány v úterý 26. a pátek 29. ledna vždy v 19:00.

Bohdan Koval (zdroj TZ)

Na úterním komorním koncertě se představí mladý ukrajinský klavírista Bohdan Koval. Klavír studoval na Ukrajině a své magisterské studium dokončil na Akademii umění v Banské Bystrici, kde dále pokračuje v doktorandském studiu pod vedením profesora Mariana Lapšanského. Bohdan Koval se úspěšně zúčastnil mnoha mezinárodních klavírních soutěží a absolvoval mistrovské kurzy u předních klavíristů jako Andrzej Jasiński a Vadym Kholodenko. V jeho podání uslyšíme 11 etud ve formě starých tanců, Op. 19 od u nás téměř neznámého autora Viktora Kosenka, který patří k nejvýznamnějším ukrajinským skladatelům, pedagogům a klavíristům 1. poloviny 20. století.

Na pátečním symfonickém koncertě se představí český fagotista Jan Hudeček. Se Slovenskou filharmonií uvede Koncert pro fagot a orchestr českého skladatele Jiřího Pauera. Koncert pro fagot složil jako absolventskou skladbu na AMU v roce 1949. Premiéra zazněla o rok později a v roce 1952 byl koncert zařazen do programu České filharmonie. Dnes je uváděn po celém světě.

Program koncertu doplní hudba z opery Čert a Káča Antonína Dvořáka a Symfonie č. 4 c mol „Tragická“, D 417 Franze Schuberta. Program zazní v nastudování českého dirigenta Petra Altrichtera, stálého hosta Slovenské filharmonie.

Záznam recitálu Bohdana Kovala bude k dispozici v úterý 26. ledna v 19:00, livestream koncertu Slovenské filharmonie s Petrem Altrichterem začne v pátek 29. ledna v 19:00. Oba koncerty budou vysílány na stránkách videoarchivu SF.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments