FOK: Missa solemnis pod vedením Helmutha Rillinga

Do Smetanovy síně Obecního domu dnes a 3. dubna přijede na pozvání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK nastudovat Missu solemnis Ludwiga van Beethovena německý dirigent Helmuth Rilling. Missa solemnis je velké dílo pro čtyři sólisty, smíšený sbor a orchestr. Právě taková oratorní díla jsou dirigentskou specialitou Helmutha Rillinga. Samozřejmě vedle tvorby Johanna Sebastiana Bacha, jemuž se věnuje už šedesát let a propaguje ho po celém světě.

„Jsem přirozeně více spojován s Bachem. Ale velké formy u Beethovena by bez ovlivnění Bachem nevznikly, i když samozřejmě u Beethovena se vyskytuje mnoho úplně nového a pro jeho dobu revolučního. Je pro mne velmi napínavé zkoumat protiklady mezi těmito dvěma velikány,“ uvedl Rilling, který založil v roce 1954 svůj sbor Gächinger Kantorei, v roce 1965 pak orchestr Bach-Collegium Stuttgart a nejenom s nimi systematicky provádí celé Bachovo dílo.Pro pražské provedení Missy solemnis si sám Rilling vybral sólisty – českou sopranistku Lucii Silkenovou, brazilskou altistku Kismaru Pessatti, německého tenoristu Sebastiana Kohlheppa a venezuelského basistu Ivána Garcíu. Hvězdnou sestavu doplní Český filharmonický sbor Brno.

Lucie Silkenová absolvovala v roce 2010 Akademii múzických umění v Praze pod vedením Ivana Kusnjera. Dále se zdokonalovala na mistrovských kurzech v Anglii, Španělsku, Německu a Rakousku. Získala několik ocenění na mezinárodních pěveckých soutěžích. V Národním divadle v Praze debutovala v roce 2010 a stala se jeho stálým hostem. Dále hostuje v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a spolupracuje s Komorní operou Praha na zahraničních turné a dalšími.

Foto Michael Latz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky