FOK nabídne dvě světové premiéry a Gershwinův jazz

Na dnešním koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zazní dvě světové premiéry z pera českého rodáka Jaroslava Jakuboviče a První symfonie Gustava Mahlera. Orchestr povede izraelský dirigent Elli Jaffe. Sólistou na klavír bude Emil Viklický, na saxofon zahraje sám Jakubovič. Koncert se uskuteční ve Smetanově síni pražského Obecního domu.Koncert se koná i 12. února. Obě vystoupení jsou oficiální akcí oslav pětadvacátého výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Izraelem.

Jakubovič upravil pro jazzový kvartet a symfonický orchestr čtyři melodie z díla George Gershwina, které orchestr nabídne pod názvem Variace na témata z opery Porgy a Bess. Druhou světovou premiérou bude Jakubovičův koncert pro tenorsaxofon a orchestr Sára a Abrahám. Skladba vznikla po jeho návštěvě Prahy v roce 2010, jako vzpomínka na zemřelé rodiče, po nichž je koncert pojmenován.

„Nemám tušení, kdo můj otec byl, bylo mi dva a půl roku, když zemřel. Vím, že za války byl zavřen v Gulagu a tam ztratil zdraví. Moje matka byla z malé vesničky Kalnik na Zakarpatské Rusi,“ uvedl Jakubovič, který začínal s jazzem již ve čtrnácti letech v rodném Ústí nad Labem. V roce 1968 emigroval přes Švýcarsko do Izraele a později do New Yorku. Spolupracoval s Rayem Charlesem, Johnem Scofieldem, Randy Breckerem, Bettem Midlerem, George Mrazem, ale také s Paulem Simonem či Michaelem Jacksonem.

„S dirigentem a také vynikajícím synagogálním zpěvákem Jaffem se již přes dvacet let vrháme do dobrodružství. V jeho programech se vždy setkáváme s něčím novým. Tentokrát to bude jazz a dva jeho milovníci, klavírista Emil Viklický a saxofonista Jaroslav Jakubovič,“ podotkl dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský. „Ovšem nemysleme si, že Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s jazzovými saxofonisty ještě nespolupracoval. Vzpomeňme setkání Václava Smetáčka s jazzovou legendou Karlem Krautgartnerem, ze kterého vzešla nahrávka koncertu pro saxofon a orchestr Alexandra Glazunova,“ dodal.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky