FOK odehraje velkolepé oratorium Eliáš v původní verzi

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede velkolepé oratorium Eliáš z pera Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Bachem a Händelem inspirovaná skladba z poloviny 19. století zazní v původním plném obsazení s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty Nicolou Proksch, Václavou Krejčí Houskovou, Petrem Nekorancem a Lukášem Bařákem. Monumentální biblické vyprávění povede dirigent Petr Altrichter. Koncerty proběhnou 8. a 9. prosince 2021, vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.
Nicola Proksch (zdroj Nicola Proksch)
Nicola Proksch (zdroj Nicola Proksch)

V rámci předvánočního programu nabídne Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK svým návštěvníkům oratorium Eliáš Felixe Mendelssohna-Bartholdyho vycházející ze starozákonního příběhu. Skladatel dílo modeloval podle oratorií dvou barokních mistrů – Johanna Sebastiana Bacha a Friedricha Händela, které velmi uznával a chtěl takto oslavovat jejich umění skladby. Svou lyričností a používáním barevného orchestrálního a sborového stylu však jasně odráží Mendelssohnova vlastního génia jako raně romantického skladatele. Oratorium se tedy nepochybně řadí mezi nejvýznamnější počiny hudby 19. století, ačkoli je inspirováno hudbou barokní.

Hlavní role ztvární čtyři sólisté. V roli Vdovy se představí Nikola Proksch (soprán), v roli královny uslyšíme Václavu Krejčí Houskovou (alt), postavy Abdiáše a Achaba zazpívá Petr Nekoranec (tenor) a titulní role Eliáše se ujme Lukáš Bařák (basbaryton).

Sbor v díle funguje jako hlas lidu a zároveň jako komentátor děje. S Pražskými symfoniky tuto úlohu obstará Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy.

Orchestr FOK povede bývalý šéfdirigent FOK a jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů Petr Altrichter, který právě toto dílo touží osobně uvést ve Smetanově síni již dlouhou dobu.

Význam tohoto uvedení popsal Jiří Hannsmann, který dlouhodobě studuje historii FOK, takto: „Tento koncert na den přesně před 85 lety proběhl v zaplněné Smetanově síni. Řídil ho tehdy dirigent a skladatel Erich Wachtel, žák Alexandra Zemlinského. Koncert organizoval Svaz židovských zpěváckých spolků v ČSR, a proto zde s Orchestrem F. O. K. účinkovala dvě židovská pěvecká sdružení z Prahy a z Teplic.

Koncert byl unikátní především jazykovým provedením. Eliáš byl zpíván v hebrejském překladu, pod kterým je podepsán dirigent koncertu. V recenzi koncertu v Národních listech čteme vtipný komentář: ‚Zpíváno bylo na text hebrejský, takže i v tom směru zachoval koncert jednotný řád. Mělo to ovšem tu nevýhodu, že sotva asi více než 1 % účinkujících rozumělo tomu, co zpívá. A v posluchačstvu jistě nebylo lépe.‘“

Světová premiéra oratoria Eliáš proběhla v roce 1846 v Birminghamském hudebním paláci a dílo bylo všeobecně velmi dobře přijato. Původní verze byla pro kompletní symfonický orchestr, varhany, čtyři sólisty a velký sbor. Později se začalo dílo uvádět ve verzi bez sboru, pouze se sólisty. FOK se ale vrací k původnímu provedení a posluchači se tak dočkají plnohodnotné původní velkolepé verze.

Eliáš
8. prosince a 9. prosince 2021, 19:30 hodin
Smetanova síň Obecního domu

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Eliáš, oratorium op. 70

Účinkující:
Nicola Proksch – soprán
Václava Krejčí Housková – alt
Petr Nekoranec – tenor
Lukáš Bařák – basbaryton
Český filharmonický sbor Brno
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Petr Fiala – sbormistr
Petr Altrichter – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments