Mladý varhaník Adam Suk zahraje na festivalu EuroArt Praha za doprovodu Wihanova kvarteta

V úterý 7. prosince v 19:30 hodin zazní v Sále Martinů v podání reprezentanta nejmladší generace varhaníků Adama Suka varhanní Preludium C dur Johanna Sebastiana Bacha a Gotická suita Léona Boelmanna. Společně s Wihanovým kvartetem zahraje vítěz mezinárodní varhanní soutěže v irském Armaghu Koncert pro varhany a smyčce J. K. Vaňhala, program koncertu pak doplní kvartetní Italská serenáda Hugo Wolfa a Ravelův Smyčcový kvartet F dur.
Wihanovo kvarteto (zdroj Wihanovo kvarteto, foto Petra Hajská)
Wihanovo kvarteto (zdroj Wihanovo kvarteto, foto Petra Hajská)

Varhaník Adam Suk, student pardubické konzervatoře ve třídě Pavla Svobody, má na svém kontě již řadu úspěchů. V roce 2019 zvítězil na mezinárodní varhanní soutěži Northern Ireland International Organ Competition v Armaghu v Severním Irsku, v květnu letošního roku se stal vítězem celostátní soutěžní varhanní přehlídky Organum Regium a je čerstvým držitelem 2. ceny na mezinárodní soutěži „Konkurs Muzyki Organowej“ v Rumii v severním Polsku. Wihanovo kvarteto je stálicí domácí kvartetní scény, českou kvartetní školu reprezentuje i v zahraničí, především v Anglii. Ocenění za mimořádnou výchovnou práci a kontakt s mladou generací ve Velké Británii dokládají tři nominace na cenu královské filharmonické společnosti. Soubor je residenčním kvartetem Trinity College of Music v Londýně, ve Velké Britanii účinkují Wihanovci pravidelně pro CAVATINA Chamber Music Trust v koncertech pořádaných pro popularizaci komorní hudby mezi mládeží, i na mistrovských kurzech v Royal Welsh College of Music and Drama Cardiffu, na Dartington International Summer School a Pro Corda.

Program koncertu 7. prosince v 19:30 hodin / Sál Martinů / Praha:
Johann Sebastian Bach: Preludium C dur, BWV 547/1
Léon Boelmann: Gotická suita op. 25 / Modlitba, Toccata
Hugo Wolf: Italská serenáda
Jan Křtitel Vaňhal: Koncert pro varhany a smyčce F dur
Maurice Ravel: Smyčcový kvartet F dur

Adam Suk / varhany
Wihanovo kvarteto
Leoš Čepický, Jan Schulmeister / housle
Jakub Čepický / viola
Michal Kaňka / violoncello

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha se za dobu svého trvání stal samozřejmou součástí pražského kulturního dění v oblasti komorní hudby. Do metropole i partnerských měst přiváží špičkové zahraniční umělce a dává prostor i domácím souborům a sólistům, často z mladé nastupující generace, kterým otevírá možnost růstu. Uvádí české a světové premiéry a rozvíjí tak znalost a povědomí publika o světové i domácí soudobé komorní tvorbě. Rezidenčním souborem festivalu je od jeho založení Stamicovo kvarteto. Koncerty se konají celoročně v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Další koncerty cyklu představí laureáty mezinárodních soutěží – varhaníka Adama Suka (vítěz Mezinárodní soutěže v Armaghu), violistu MinGwam Kima (vítěz Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala) i zahraniční soubory – britské smyčcové kvarteto Maxwell String Quartett nebo rumunské kvarteto Arcadia Quartet. Festival se zaměřuje především na smyčcová kvarteta, z českých souborů a umělců to budou například Wihanovo kvarteto, Nosticovo kvarteto, Apollon Quartet nebo klarinetistka Kateřina Soukalová – Váchová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments