FOK připomene korunovaci Leopolda II. českým králem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 31. ledna v kostele sv. Šimona a Judy v obnovené premiéře Korunovační kantátu Leopolda Koželuha z roku 1791. Ta vznikla u příležitosti korunovace Leopolda II., pro niž také Wolfgang Amadeus Mozart složil operu La Clemenza di Tito. Korunovace byla symbolem mnoha nadějí rodící se české společnosti a jejích státoprávních nároků. Kantátu v novém nastudování po dvou stech dvaceti šesti letech pod vedením Marka Štilce provede s FOK soubor Martinů Voices a sólisté Kristýna Vylíčilová, Josef Moravec a Tomáš Kořínek.

Korunovace císaře Leopolda II. za českého krále v září 1791 byla významnou a prestižní akcí, na níž se sešla téměř celá politická reprezentace českého politického a kulturního života a samozřejmě i zástupci tehdejší Evropy. Celou atmosféru včetně oprávněně velkých nadějí, které české stavy, české národní hnutí a obrozenci do této události a do nového českého krále vkládali, popisuje ve svém románu F. L. Věk i Alois Jirásek.

V době korunovace v Praze pobývali a pravděpodobně se i setkali tehdejší současníci – Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Salieri a Leopold Koželuh (1747 – 1818). Tento rodák z českých Velvar byl vedle Haydna a Salieriho (a samozřejmě po smrti Mozarta) jednou z nejdůležitějších skladatelských osobností. Koželuh dostal od českých stavů objednávku na oslavnou Korunovační kantátu na text prof. Augusta Gottlieba Meissnera z pražské univerzity. Jeho text, který má sedmnáct částí, je oslavou panovníka, jeho rodu a poslání, které na sebe díky korunovaci panovník milovaný celým národem vzal.

Kantáta vzbudila hned po svém provedení velmi příznivé reakce v dobové publicistice. Repríza kantáty se odehrála na benefici pro chudé v pátek 23. září ve Stavovském divadle, spolu s kantátou zazněly ještě Koželuhovy symfonie, sbory a árie v podání Josefiny Duškové, která účinkovala i na premiéře. Účast dvora na korunovaci a velký úspěch kantáty pomohly dosáhnout Koželuhovi definitivně významného společenského postavení u dvora a jmenování komorním kapelníkem a dvorním skladatelem.

Koželuh – Korunovační kantáta
31. 1. 19.30 kostel sv. Šimona a Judy

Leopold Koželuh – Kantáta ke korunovaci Leopolda II.
Kristýna Vylíčilová | soprán
Josef Moravec | tenor
Tomáš Kořínek | tenor

Martinů Voices
Lukáš Vasilek | sbormistr

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Marek Štilec | dirigent

Setkání s umělci
31. ledna 2017 v 18.15 hod. v kostele sv. Šimona a Judy

Slovo dramaturga FOK:
Vynikající skladatel a skvělý pianista Leopold Koželuh byl v době své největší slávy ozdobou hudební Vídně. Co do popularity byl nepopiratelně srovnatelný s W. A. Mozartem, v jehož životních stopách také mnohokrát kráčel. Na koncertě zazní kantáta, kterou složil Koželuh na počátku 90. let 18. století k pražské korunovaci císaře Leopolda II. Za zmínku stojí, že při premiéře zpívala sopránový part Josefína Dušková. Kantáta sklidila mimořádný ohlas a ještě posílila skladatelovu společenskou prestiž a postavení v uměleckém světě. Koželuhova píle a umělecké kvality ho v roce 1792 dovedly až ke jmenování vídeňským dvorním kapelníkem a skladatelem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]