FOK připomene Straussovo výročí
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připomene na koncertech 19. a 20. února ve Smetanově síni pražského Obecního domu sto padesáté výročí narození a šedesáté páté výročí úmrtí pozdně romantického německého skladatele Richarda Strausse. Orchestr na vystoupení s názvem Pocta Richardu Straussovi bude řídit německý dirigent Heiko Mathias Förster, jako sólistka v jedné ze skladeb vystoupí varhanice Drahomíra Matznerová.„Ze Straussovy tvorby zařadil orchestr do programu méně známé, zato velmi osobní dílo nazvané Sinfonia domestica. Skladatel v něm popsal hudebními motivy jednotlivé členy své rodiny – od sebe až po svého šestiletého syna Franze,” uvedla za pořadatele Lucie Maňourová.
Přestože se Sinfonia domestica vyznačuje komorním námětem, co do počtu hráčů v orchestru je naopak nejobsazenější skladbou této pražské koncertní sezony. Mezi devadesáti pěti účinkujícími se vedle početně obsazených smyčců objeví i čtyři saxofony, pět klarinetů, osm lesních rohů nebo čtveřice trubek, hobojů a fléten.
Program otevře předehra k opeře Šárka od Zdeňka Fibicha. Koncert bude mít i svoji sólistku, v Symfonii č. 1 d moll pro varhany a orchestr francouzského skladatele Alexandra Guilmanta zahraje varhanní part Drahomíra Matznerová, pro kterou bude tato příležitost první zkušeností s varhanami Obecního domu.
„Varhany ve Smetanově síni mají přednosti v nevídaných stylových možnostech. Takové nástroje umožňují nejen optimální souhru s orchestrem, ale i interpretaci sólových skladeb. Guilmantova první symfonie je pro sólový nástroj přímo ideálně posazena a využívá spoustu barevných fines, které varhany nabízejí,” podotkla Matznerová.
Richard Strauss (11. června 1864 až 8. září 1949) proslul svými symfonickými básněmi a operami; byl také známým dirigentem.
Se spisovatelem a básníkem Hugem von Hofmannsthal v roli libretisty napsal například opery Salome (1905), Elektra (1909), Růžový kavalír (1911), Ariadna na Naxu (1913), Ženy beze stínu (1919) nebo Egyptská Helena (1927). Mezi jeho orchestrální díla patří Eulenšpíglova šibalství, Don Quijote, Alpská symfonie a Sinfonia domestica.
I přes shodné příjmení a hudební nadání nepojí Richarda Strausse žádný příbuzenský vztah s rakouskými skladateli Johannem Straussem starším, autorem Radeckého pochodu, a Johannem Straussem mladším, který složil proslulý valčík Na krásném modrém Dunaji.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]