FOK přivítá v cyklu Varhanních recitálů Aleše Bártu

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede Aleše Bártu ve svém cyklu Varhanních recitálů. Varhanní dopoledne se uskuteční na květnou neděli a zahájí tak sérii velikonočně laděných programů z produkce FOK. Bárta pro svůj recitál zvolil díla J. S. Bacha, M. Regera, C. Francka a O. Messiaena. Koncert proběhne ve Smetanově síni Obecního domu 10. dubna 2022 v 11:00 hodin.

Aleš Bárta - Smetanova Litomyšl 2021 (zdroj Smetanova Litomyšl)
Aleš Bárta – Smetanova Litomyšl 2021 (zdroj Smetanova Litomyšl)

Třetí a poslední koncert z cyklu varhanních recitálů ve Smetanově síni bude patřit Aleši Bártovi. Ten patří k nejúspěšnějším českým varhaníkům. Jeho koncertní repertoár obsahuje stěžejní díla světové i české varhanní tvorby od baroka po současnost, a takový výlet staletími předvede i tentokrát.

Program zahájí dílo Johanna Sebastiana Bacha. Jeho Fuga sopra il Magnificat, chorál „Jesus Bleibet meine Freude“ a Passacaglia c moll patří k tradičním varhanním kusům. Do 19. století se program přesune s druhým interpretem, kterým bude César Franck. I ten je obdivován pro své významné varhanní umění, především chorály, z kterých zazní Chorál č. 2 h moll. Následovat budou části Introdukce a Passacaglia z díla 12 Monologů od německého skladatele a varhaníka Maxe Regera, který je znám pro svou křesťanskou tvorbu, nejen katolickou, ale i protestantskou. Do moderní doby se program uchýlí v závěru s francouzským varhanním géniem Olivierem Messiaenem, jehož skladba Dieu parmi nous (Bůh mezi námi) je jednou z částí varhanního cyklu La Nativité du Seigneur (Zrození páně).  

„Všichni čtyři skladatelé jsou těmi nejpodstatnějšími skladateli pro varhany. Aleš Bárta vytvořil jakousi osu varhanní tvorby, kdy spolu tito umělci staví pomyslnou katedrálu, jeden se opírá o druhého. A v takovou velikonoční katedrálu se promění pro tento koncert Smetanova síň, ve které mají varhany monumentální zvuk,“ dodává k programu dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský.

Koncert se uskuteční v neděli 10. dubna 2022 v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu a je součástí cyklu Varhanní recitály.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments